Çift Çikolatalı Kurabiye Tarifleri

Konusu 'Mutfak Bölümü' forumundadır ve Pelin tarafından 25 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

1. Pelin Super Moderator

Çift Çikolatalı Kurabiyeler
    Malzemeler:
    • 1 su bardağından biraz az un
    • 1/2 su bardağından biraz az kakao
    • 1/2 tatlı kaşığı karbonat
    • 1/2 tatlı kaşığı tuz
    • 240 gr sütlü çikolata (yarısı küçük parçalara bölünmüş, yarısı iri parçalara ayrılmış)
    • 113 gr tereyağı
    • 1 su bardağı toz şeker
    • 2 yumurta
    • 1 tatlı kaşığı vanilya
    Hazırlanması:
    Fırını 150C'ye getirin. Un, kakao, karbonat ve tuzu bir kapta karıştırın.Küçük parçalara ayırdığınız 120gr çikolatayı ve tereyağını bir cezveye koyup kaynayan suyun üstünde benmari usulü eritin.Eriyen çikolatayı bir kaba alın. Şekeri, yumurtaları ve vanilyayı ekleyip orta hızlı mikser yardımıyla karıştırın. Hızı düşürüp unlu karışımı yavaş yavaş ekleyin. 120gr iri parçalı çikolatayı katın.Yağlı kağıt serili 2 tepsiye bir tatlı kaşığı ile dokuz hamur koyun. Isınan fırına koyup 15 dakika pişirin. (daha fazla pişirirseniz kurur) Kağıtla birlikte alıp fırın telinin üzerinde 5 dakika soğutun. Kalan hamurları da aynı şekilde pişirin. (Ben her seferinde fırına bir tepsi yerleştiriyorum.)

2. Pelin Super Moderator

Çikolatalı Kıtır Kurabiye
    Malzemeler:
    • 125gr tereyağ
    • 125 gr şeker (75gr esmer şeker, 50 gr beyaz şeker)
    • 80 gr bitter çikolata
    • 150 gr un
    • 30 gr kakao (1 yemek kaşığı)
    • 1 çay kaşığı karbonat
    • 1 paket vanilin
    • bir fiske tuz
    • 1 yumurta
    • biraz damla çikolata
    Hazırlanışı:
    Öncelikle 80 gr çikolatayı benmari usulü eritin. (Çikolata miktarı belirtilmediği için ben 80 grlık olanlardan kullandım.) Bu arada oda sıcaklığındaki tereyağ ile şeker ve yumurtayı çırpın. Çikolata biraz ılınınca bu karışıma ilave edin. Ayrı bir kapta kuru malzemeleri bir birine karıştırın. Ben unu toplamda 2 su bardağı kadar koydum. Ama önce bir bardağını koydum üzerine kakao, karbonat, vanilin, tuz, damla çikolata ekledim. Hazırladığınız kuru ile ıslak malzemeleri birbirine ekleyin bir spatula yardımı ile karıştırın. Eğer unu az geliyorsa ekleyerek kıv***** bakın. Çok sert bir hamur olmayacak, yani ele gelmeyecek. Bir kaşık yardımı ile hamurdan alıp yağlı kağıt bulunan tepsiye aralıklı olarak dizin. Önceden ısıtılmış 170 derecelik fırında 18 dk pişirin.kokusu bütün evi saracaktır.Afiyet olsun.

Sayfayı Paylaş