Chevrolet Spark 1.0 SX genel izlenim

Konusu 'Diğer Markalar' forumundadır ve OrKuN tarafından 25 Ocak 2008 başlatılmıştır.

1. OrKuN Well-Known Member

turkeyarena.com

Chevrolet Spark 1.0 SX (2006) Genel izlenim

[​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

2005'te Cenevre Otomobil Fuarında tanıtılan otomobil, aslında 1998'de tanıtılan yuvarlak farlı ilk nesil Matiz'in aynı platform üzerinde modernize edilmiş hali. 0.8 litre 52 HP ve 1.0 litre 64 HP'lik iki motorla Güney Kore'de üretilen otomobil Chevrolet markası altında minik segmenti dolduruyor.

Karoser, iç mekan

Matiz'in platformu üzerinde yükselen Spark'ın gövde hatları ve uzunluk, genişlik gibi boyutları korunmakla birlikte önde ve arkada tasarım modernize edilmiş. Ön kapılarda aynaların tutunması için sacların yükseltilmiş olması ilginç. Otomobilin iç mekanına girildiğinde oldukça minimalist yapıda bir kokpitle karşılaşılıyor. Gösterge tablosu ortaya konumlandırılırken ışıklı uyarılar direksiyonun önünde yer alıyor.Minderlerin yumuşaklığını saymazsak Spark'ın oturma alanlarıyla ilgili sorun yok. Ama sadece dört yolcu için. Çünkü arka koltukta üçüncü yolcu için yolculuk alanı sunulmamış.

Motor, performans

Spark'ın üzerinde S-Tec ibaresi taşıyan dört silindirli sekiz supaplı bir motor görev yapıyor. Hacminden, gücünden ve torkundan şehir içi ulaşım için üretildiğini belli eden motor oldukça eski teknolojili. Ama modern üç silindirli motorlara göre daha sessiz çalışması, en azından daha az rahatsız edici sesler yayması gibi bir avantajı var. Bunu yalıtıma bağlamak mümkün değil, çünkü Spark'ta yalıtımla ilgili hiçbir özel çalışma göze çarpmıyor. Buna karşılık motorun çekişi çok zayıf, gösterdiği performans tahmin edilebilenden daha düşük, esnekliği de daha ilk denemede sollamalardan vazgeçirecek kadar kötü. Sarsıntısız çalışırken düşük ağırlıklı otomobili aslında yavaş yavaş ivmelendiren motor, yalıtım eksikliğinden seri hızlandığını düşündürüyor. Ama 15.1 sn'lik 0-100 km/s hızlanma değeri gerçeği gösteriyor. Buna rağmen Spark'ın şehir trafiğinde sergilediği hızlanma performansı tatminkar düzeyde ki, zaten otomobilin üretim amacı da bu.

Kullanım, konfor

Tam bir şehir minisi olarak tasarlanan Spark'ın işçilik ve malzeme kalitesi de üretim maliyetlerini düşürmek için minimum seviyede tutulmuş. Örneğin henüz sıfır kilometre olan aracın boyası üzerindeki pürüzler eğer test aracımıza özgü bir sorun değilse, işçilikte sorunlar olduğunu hissettiriyor. Keza koltukların altında kalan bölümlerin kaplamasız, davlumbazdan öte, tampona takılı lambaların bağlantılarını koruyan parçaların olmamasını da işçilik sorunlarını gözler önüne seriyor. Geri vites ve arka sis lambalarına ait bağlantıların yağışlı havalarda hasar almaması imkansız görünüyor.Araçla sürüş başladığında yüksek hıza ulaşamadığı için risk olmayacağı fikrine kapılmamak gerek. Çünkü Spark limitleri düşük olsa da gövde yapısı nedeniyle pek güvenli hissettiremiyor. Hızlı sürüşler ya da virajları hızlı dönmekse zaten onun işi değil. O yüzden süspansiyona konfor açısından yaklaşırsak, hem gürültülü çalıştığını hem de konfor sağlayamadığını görüyoruz.

Sonuç

Chevrolet çatısı altına girdikten sonra, daha önce Matiz olan adı Spark olarak değiştirilen mini şehir otomobili güvenlik, konfor ve sürüş standartlarında pek iddia taşımıyor. Ancak, düşük fiyatı, ekonomik yakıt tüketimi ve sınıfına kıyasla zengin donanımı Spark'ı tatminkar bir şehir otomobiline dönüştürüyor.

Baz donanım

Sürücü ve yolcu havayastığı, elektrikli ön camlar, klima, polen filtresi, hidrolik direksiyon, radyo-CD çalar, uzaktan kumandalı merkezi kilit, immobilizer, asimetrik katlanabilen arka koltuk sırtlıkları, bardaklık, far yükseklik ayarı, içerden açılabilen depo kapağı, makyaj aynalı güneşlikler, yükseklik ayarlı sürücü koltuğu, yükseklik ayarlı emniyet kemeri, dijital saat, içerden açılan bagaj kapağı, ön yolcu koltuk arka ve yan cebi, gözlük kabı

2. OrKuN Well-Known Member

Chevrolet Spark 1.0 SX (2006)Teknik veriler
    • Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/3
    • Yerleşim Önde enlemesine
    • Supap/eksantrik sayısı 6/1
    • Motor hacmi 995 cc
    • Maksimum güç 66 HP-5400 d/d
    • Maksimum tork 91 Nm-4200 d/d
    • Son hız 156 km/s
    • Şanzıman 5 ileri manuel
    • Şanzıman oranları 1-3.42, 2-1.95, 3-1.28, 4-0.97, 5-0.76, geri: 3.27
    • Son dişli oranı 4.10:1
    • Aktarma Önden çekiş
    • Frenler (ön/arka) Disk/kampana
    • Lastikler 155/65 R13
    • Tüketim (fab. ver.) 4.7/5.6/7.2 lt/100 km
    • Depo kapasitesi 35 lt
    • Dönüş çapı 9.2 m
    • Boş ağırlık 795 kg
    • Bagaj hacmi 170-845 lt
    Hızlanma
    • 0-50 km/s 4.4 sn
    • 0-100 km/s 15.1 sn
    • 0-130 km/s 25.0 sn
    • 0-400 m 18.8 sn
    Ara hızlanma
    • 60-100 km/s (4. viteste) 16.1 sn
    • 80-120 km/s (5. viteste) 28.6 sn
    Tüketim
    • Tüketim (lt/100 km) / Menzil 6.1/573
    İç gürültü (dB(A))
    • 50 km/s 63
    • 100 km/s 70
    • 130 km/s 76
    • Fren mesafesi 44 m
    Ölçüler
    • Uzunluk 3495
    • Genişlik 1495
    • Yükseklik 1500
    • Aks mesafesi 2345
    Artı Özellikler
    • + Park kolaylığı, tasarım, makul yakıt tüketimi, baş mesafesi, donanım
    Eksi Özellikler
    • - Malzeme ve işçilik kalitesi, frenler, yol tutuş, kabin ergonomisi, yalıtım, performans

Sayfayı Paylaş