Canon A590 IS kullanıcıları derneği

Konusu 'Fotoğrafçılık' forumundadır ve ot-gu tarafından 18 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. ot-gu Genel Sorumlu

Canon A590 IS Kullanıcıları Buluşma Noktası

Selam arkadaşlar bu konu altında buluşsun canon a590 kullanıcıları

örnek fotograflar ekleyecektim ama manuel ayarları daha tam beceremediğim için kurcalarken pil bitti yarıda kaldım şimdilik, yeni şarjlı pil alana kadar beklicez artık :)

2. pult Well-Known Member

Oğuz makineyi yeni aldın sanırım,hayırlı olsun ışığın bol olsun,fotoğraflarını bekliyoruztpx

3. ot-gu Genel Sorumlu

saol emre, sen tavsiye ettin bizde aldık hayırlıısı bakalım, sayende bizde merak saldık fotoğrafçılığa ufaktan ufaktan başlayalım sizlerin katkısıylada

4. pult Well-Known Member

Kompakt sınıftaki en iyi makinelerden birini aldın diyeyim,güzel başlangıç güzel fotoğraflar bekliyoruz senden.
    Bir gün gelecek neden daha erken başlamadım fotoğrafçılığa diye hayflanacaksın haberin olsun:D.
    Bir iki fotoğraf eklersen iyi olur,nasıl çekildiği önemli değiltpx.

5. ot-gu Genel Sorumlu

istediğin için çok acil çektim ekledim emre, ilerde çokdaha iyi resimler gelecektir ;) gece modunda çektim sanırım

Ekli Dosyalar:

6. pult Well-Known Member

Hemen bir tavsiyeyle başlayayım,Çektiğin obje mutlaka kadrajın içine otursun,fotoğraf çekim teknikleri adlı konuyu biraz canlandıracağım takip edersin.
    Canon A590 IS,çok güzel bir lense sahip + sensörüde çok çok iyidir,manuel ayarlara tam izin vermeside öğrenmek için süper bir özellik.

7. ot-gu Genel Sorumlu

pil çok az kaldığı için aceleyle çektim ondan yoksa daha sonraki resimlerde harikalar yaratacağımdan şüphen olmasın :) yalnız bu manuel ayarları bi çözmem gerek

8. Pelin Super Moderator

oguz hayırlı olsun sen benden önce almışın :) bende siparişi verdim sabırsızlıkla bekliyorum Canon A590 ı bak şimdi daha çok sabırsızlandım alkış02
    emrenin sayesinde iyi bir karar verdiğimize inanıyorum
    teşekkürler emre tpx
    oguz bekliyoruz fotoğraflarını :)

9. pult Well-Known Member

Manuel olayına girmeden önce auto modda çok çok fotoğraf çek,bu senin fotoğrafa bakışını geliştirecek,kadraj,konu,ışık vs gibi,ve bu arada bol bol fotoğraf seyret.

Buradaki fotoğrafları seyret bu fotoğrafların hemen sol köşesinde hangi ayarlarla çekildiği falan yazıyor,çok faydalı olacağına eminim.
    Slideshow

10. pult Well-Known Member

Pelin,ben teşekkür ederim benim için zevktir,inşallah makinene bir an önce kavuşursun güzel fotoğraflar çekersin,oğuz hızlı çıktı senden:).

11. ot-gu Genel Sorumlu

1/500 sec, F6.3 bu değerlere bi açıklık getirirsen sevinirim emre, değerleri örnek olarak verdim ;)

12. pult Well-Known Member

Olaya bu şekilde başlarsak kitabın ortasından okumaya başlamışız demektir, 1/500 pozlamanın ve "f" yani diyafram açıklığı değerinin sembolüdür önce bunların ne işe yaradığını anlamak lazım,dediğim gibi önce bunları okuyup öğren,fotoğrafçılıkta temel bilgiler ile ilgili bir kitap al,her kitapçıda vardır.

13. ot-gu Genel Sorumlu

kitap okuyacak vaktim yok ama ben netten bi bakayım emre ;)

14. pult Well-Known Member

Evet nette detaylı yazılar var.

15. GamZe Moderator

makine hayırlı olsun oguz, ayrıca konu tüm canon a590 ve a serisi kullanıcılarınada hayırlı olsun, güzel fotoğraflar ve paylaşımlar bekliyoruz tpx

örnek birkaç foto ekleyelim ;)

16. pult Well-Known Member

ATA,güzel fotoğraflar,exif bilgilerinide yazarsan güzel olur,yeni öğrenen arkadaşlara rehber olması açısındantpx

Müsadenle bir fotoğrafının exif bilgisini koyayım.

17. ot-gu Genel Sorumlu

Arkadaşlar acil işim vardı hızlı çekmek zorunda kaldım o yüzden kusarabakmayın, manzara modunda çekildi havada biraz kapalıydı. makinedeki eksik olarak gördüğüm husus 800*600 formatının bulunmaması, acaba bu format için yazılım mevcutmu bilmiyorum bi araştırma yapmak gerek.

18. pult Well-Known Member

Oğuz fotoğraf çekmeye başlamışsın:),konunun kadraja oturmaması ve surlara doğru olan ışık patlaması dışında güzel sayılacak bir fotoğraf,ve fotoğrafta keskinlik ve kontrast eksikliği var,bunları photoshopigimp veya photo scape gibi bir foto işleme programıyla düzeltirsen daha bir güzel olur.

Fotoğrafına biraz keskinlik ve kontrast verdim,bu işlem surların üzerindeki ışık patlamasını bir hayli aldı ve biraz daha ortaya çıktı konu.

19. ot-gu Genel Sorumlu

güzel olmuş emre ellerine sağlık, bu basit işlemleri yapabileceğimiz en güzel ve ücretsiz program ismi verebilirsen sevinirim, fotoğraflara çerçeve eklemede olsun ;)

20. pult Well-Known Member

Teşekkürler,Aslında senin eline sağlık fotoğrafı çeken sensintpx

Fotoğrafalara çerçeve eklemek için photoscape,düzenlemek içinde GİMP2 tavsiye ederim,her iki programında türkçe dil desteği mevcut,ayrıca her iki programda ücretsiz.

Sayfayı Paylaş