Canon 450D mi Nikon D5000 mi?

Konusu 'Fotoğrafçılık' forumundadır ve GamZe tarafından 19 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. GamZe Moderator

Öncelikle herkese selam arkadaşlar,
    Başlıktanda anlaşıldığı üzere kısa ve net bi soru sormak istedim tavsiye açısından, tartışmalar detaylı bir şekilde devam edecek kanaatindeyim giriş seviyesi dslr cihazlar için faydalı bi konu olacagını düşünüyorum.

2. mecay Well-Known Member

bence canon
    çünkü bu güne kadar doğru dürüst nikon kullananını görmedim şahsen les ve optik 2. el ve 1. el bakımında daha yaygın bir ağa sahip canon dayanıklı bir makina sonuçta

nikon kullanan varsa yorum yapabilirmi acaba

3. GamZe Moderator

mecay sen nikon kullanan görmemişsen bu profosyonel görmemişsin anlamına gelir, Türkiye pazarına canon ve nikon sahip, canoncular nikona soguk bakarlar genelde seninkide o hesap ;)

Nikonu övmek canoncular arasında bana kalacak heralde, tartışma olsunki bilgi paylaşılsın öğrenilsin böle suspus bişey olmaz,

gelelim bu iki makineye , bu iki cihazı ele alıp inceleme fırsatı bulduğunuzda hangisini almaya karar vereceğinizi ozaman anlıyorsunuz zaten, canon 450d daha basit durur nikon d5000 in yanında ele daha iyi oturur body olarak daha kaliteli gözükür.
    1. ISO: 450D 1600'e kadar d5000 ise 6400 bence azda olsa önemli bir ayrıntı
    2. d5000 de hareketli lcd ekran olması zor şartlar altındaki çekimlerde artı bir avantaj sağlayacaktır.
    3. d5000 in image kalitesi daha iyidir, nikonun renkleri biraz daha canlıdır, canonunkiler bazıları donuk der bazıları pastel der.

4. mecay Well-Known Member

bende haklıyım ben bu güne kadar 1 tane nikon kullanan gördüm onun da makineyi kullanmaktan bihaber di =))

ama hareketli lcd bende + değil - dir çünkü zaman ile lcd nin hareket etmeye başlar sallanma yapar ve arızaları erttırır bence ama bu benim yorumum bir dayanağı yok.

bu arada pullt u falan da denk getirip bu olaya çekmek lzım onsuz olmaz

5. pult Well-Known Member

Şimdilik kenarda bakacağım:D.

Ayrıca konuyu açan arkadaşa teşekkürler,forumda hararetli tartışmalara ihtiyaç var.

Yalnız siz sevgili dostlarımdan ricam,tartışırken seviyeyi düşürmemeye dikkat edelim.

6. GamZe Moderator

Makineyi her eline aldığında ekanı hareket ettirecek değilsinya, çok aşagıdan çekim yaparken eğilip iki büklüm olmanı engeller ve kalabalık bir ortamda kollar yukarda ön tarafı çekerken ne çektiğini görebilmende büyük avantaj sağlayacaktır lcd ekranın hareket kabiliyetinin olması.

Ayrıca nikon d5000 de dezavantaj olarak görülen gövdede body focus motor yok, bunun için AF-S lens kullanılması gerekiyor, 18-55 kit lenste zaten VR özelliği var buda olması gereken bir özellik, lenste VR olunca otomatik AF motoruda oluyor.

7. pult Well-Known Member

Kenarda fazla bakamayacağım,müsadenizle bir iki çift laf'da ben edeyim:)

Arkadaşlar öncelikle bilinçli tüketici olmaya bakalım.

ISO ile başlayalım bu gibi makinelerde özellikle giriş seviyesi D-SLR makinelerde öyle uçuk ıso rakamlarına ihtiyaç yok,ıso 1600'e kadar detaylı fotoğraflar alabilirsiniz ancak,hangi makine olursa olsun bu ve biraz üstü değerlerde mutlaka gürültü yapacaktır fotoğraflarda.
    D5000'in gövdesinde AF olmaması biraz nikonun cin fikir satış politikasından kaynaklanıyor olsa gerek,açayım biraz,nikon ürettiği bu giriş seviyesi D-SLR makinelerinde af'nin olmayışı gövdeyi ucuza satmak için kullandığı bir yöntemdir,e tabiki kullanıcı lens seçimini VR lenslerden yana kullanacaktır böylelikle nikon gövdede ettiği feragatı lens üzerinden tekrardan kazanmış olacak,zaten makine ile birlikte verdiği kit lens üzerinde VR var,bu vesile ilede kullanıcısını yönlendirmiş oluyor:),ve nikonun lens yelpazesinin kısıtlı oluşunuda göz önüne alırsak bu AF iş biraz sıkıntı yaratabilir.
    D5000 de olan hareketli lcd ekrana gelince,yerine göre çok işe yaradığını belirtmek isterim,benimde makinelerimin biri hareketli lcd'li(fotoğrafta görülen s100fs) bazı durumlarda inanılmaz imdadıma yetişiyor,özelliklede makro ve detay fotoğraflarında.
    450D benimde kullandığım makinelerden biri,aldığım günden beri her zaman joker makinemdir,ne zaman çekime çıkarsam mutlaka yedek makine olarak 450D'yi çantamda koyarım.
    Birde işin kalite boyutu var,gövde yapısı olarak nikon biraz daha üstün gibi,tabi bu kalite farkı D5000 ile 450D arasında,D5000 malzeme kalitesi olarak bana biraz daha iyi gibi geldi,dokunduğunuzda sağlam bir malzemeden yapılmış hissini veriyor makine,tabiki 450D yapı olarak o kadar kötü değil,ama nikona göre biraz arkada kalmış.
    Ama birde canon 7D varki ona karşı çıkacak hiç bir nikon modeli yoktur işçilik ve malzeme kalitesi olarak.

8. Pelin Super Moderator

pult lütfen yardım alkış02
    fotoğraf makinesi almak istiyorum ama bu konuda hiçbir bilgim yok.kendi çapımda biraz araştırdım ama içinden çıkamadım.dontknowyardımcı olursan sevinirim.

9. pult Well-Known Member

Fotoğraf ve makinesi bu sözleri duyunca mutlu oluyorum,helede makine alacağım diyen birisi olunca dahada mutlu oluyorum:).

Hemen sorayım,hangi sınıf bir makine almayı düşünüyorsunuz,kompakt,slr-like,d-slr'mı?.

10. Pelin Super Moderator

onlar ne :D bu konuda hiçbir bilgim yok sadece çok memnun kalabileceğim dijital bi fotoğraf makinesi istiyorum.
    fiatı 300, 350 civarı olabilir.
    ha birde bildiğim birkaç özelligi sıralayım
    öncelikle net fotograflar,
    yüz tanıma özelligi,
    kırmızı göz düzeltme,
    görüntü sabitleyici,
    sesli video kaydı,
    sahne modu
    ha birde pili uzun gitmeli:D
    bu fiata çok şeymi istiyorum acaba dontknow

11. pult Well-Known Member

:D,anladım sizin kompakt bir makineye ihtiyacınız var,kompakt sınıfta en iyi makineleri fujifilm,panasonic ve canon üretir,bunların arasında fiyat perfortmansı ve dediğiniz özellikteki modeli hemen seçeceğiz.
    Fujifilm finepix j50.
    Fujifilm FinePix J50 dijital fotoğraf makinesi bütçe dostu fiyat etiketine rağmen çekim özellilerinden ödün vermeyen yapısı ile güçlü ve kolay fotoğraf çekim fonksiyonlarını kompakt bir gövde içerisinde sunuyor. Sadece 23mm inceliğinde bir gövdeye sahip olan Fujifilm FinePix J50 dijital fotoğraf makinesinde 8.2 megapiksel resim çözünürlüklü CCD görüntü algılayıcı, 2.7 inç (6.8 cm) büyüklüğünde 230k piksel LCD ekran ve 5x optik zum yeteneğine sahip Fujinon objektif bulunuyor. 37 - 185mm objektif odak değerlerine sahip olan Fujifilm FinePix J50 dijital kamera geniş zum mesafesine ve ekran büyüklüğüne rağmen kompakt boyutlarda fiyatı 320 TL civarında.
    Fujifilm finepix A170
    Şu sıralar fujifilmin en çok satan makinelerinden biri olan A170,özellik ve fiyat performans olarak çok çok üstün bir makine.
    Kullanımı son derece kolay ve yüksek kalitesine rağmen bütçeye uygun modeller olan popüler A serisi kompakt fotoğraf makinelerinin yeni üyesi FinePix A170 dijital kameranın uygun fiyata sahip olması cihazın fonksiyonelliği ve kalitesinden ödün verildiği anlamına gelmiyor. Fujifilm'in diğer A serisi modellerinde olduğu gibi Fujifilm FinePix A170 dijital fotoğraf makinesi de iyi fotoğraf çekmek için gerekli olan tüm yeni teknolojik özellikleri bünyesinde barındırıyor. 10 megapiksellik sensöre sahip olan Fujifilm FinePix A170 dijital fotoğraf makinesi zayıf ışıklı ortamlarda ISO 1600 değeriyle kaliteli görüntüler sunuyor,fiyatı 230 TL civarında.
    Panasonic Lumix DMC-FS42
    Bu makinede en uzun batarya ömrüne sahip,bir şarj ile yaklaşık 400 fotoğraf çekebilirsiniz.
    10.1 megapiksel makinede otomatik yüz tanımada mevcut,4x Optical Zoom,F2.8 LUMIX DC VARIO Lens,2.5 inch lcd ekran,WVGA(848x480), VGA(640x480, QVGA(320x240) at 30 fps video çakabilme,fiyatı yaklaşık 350 TL
    Canon PowerShot A480
    Benimde severek kullandığım bir makine olan a480 fiyatına göre çok çok iyi bir makine,saydığınız tüm özelliklere sahip olan bu makine fiyat olarak 320 TL'ye bulabilirsiniz.

Bunların haricinde sizin baktığınız beğendiğiniz bir model varsa,yazın buraya bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışırım.
    Biraz geç cevapladım nette biraz problem vardı.

12. Pelin Super Moderator

aslında benimde gönlüm canon dan yana
    hepsiburada.com da canon u biraz araştırdım yorumları genelde iyi olduğu yönünde ama bazıları çin malı olduğundan bahsetmiş.birde servisinin istanbulda olduğu söyleniyo
    ben kayserideyim arıza durumunda ne yapmalıyım.

13. pult Well-Known Member

Evet Canon iyi bir seçım,ama fujifilm kompakt sınıfta en iyi üreticidir,eger makinenizi kayseride bir yetkili veya garantili satan bir yerden alırsanız garanti konusunda sıkıntı yaşamazsınız,servis tamir süresi maksimim 1 adır,bu zaman içerisinde makinenin servisi japonyada bile olsa 1 ay içinde tamir olur ve elinize ulaşır,bu konuda sıkıntı olacağını sanmıyorum,bu güne kadar elimde 50'ye yakın makine geldi geçti hiç biri arıza yapmadı,tabi bazı şeylere dikkat etmek lazım,düşürmedikten ve nemden uzak kaldığı süre makineye hiç bir şey olmaz kolay kolay.

14. Pelin Super Moderator

peki sence hangisi
    Fujifilm finepix j50.
    Fujifilm finepix A170
    Canon PowerShot A480
    yaa kusura bakma seni biraz uğraştırıcam
    ama en ii seçimi yapmak istiyorum

15. ot-gu Genel Sorumlu

Fujifilm Finepix A170 10.2MP 2.7" LCD Dijital Fotograf Makinesi+2GB SD Kart + Çanta Hediyeli!!!!
    195,95 TL

Fujifilm Finepix J50 8.2MP 2.7" LCD Dijital Fotoğraf Makinesi+orjınal Çanta Hediyeli !!!
    349,28 TL

Canon Powershot A480 10,0MP 2.5" LCD Dijital Fotoğraf Makinesi+2GB Hafıza Kart Hediyeli !!!
    282,02 TL

Canon Powershot A590 IS 8.0MP 2.5" LCD Dijital Fotoğraf Makinesi
    349,28 TL

Bunlardan hangisini önerirsin emre, öncelik sıralaması yaparsan sevinirim

16. pult Well-Known Member

pelin,bunların arasında ben Fujifilm finepix j50 öneririm,uzun zaman kullanabileceğin ve memnun kalacağın bir makine olduğunu garanti ederim,hiç kusura bakmıyorum gayet memnunun:).

Oğuz,senin listende biraz farklı modeller gördüm onun için ayrıca cevap verme gereği duydum.
    Bunların arasında a590'ı seçerdim,ama gözüm j50'de kalırdı sanki:),ikiside eşit makineler,canonu öne çıkartan özelliği İS özelliğinin oluşu.
    a590
    j50
    a480
    a170

17. Pelin Super Moderator

Emre çok yardımcı oldun teşekkürler
    şimdi bunların birini seçip nereden alacağıma karar vericem

18. ot-gu Genel Sorumlu

a590 ve j50 arasında kaldım ben dontknow

19. pult Well-Known Member

Pelin,ben teşekkür ederim,yardımcı olabildiysem ne güzel,benim için bir zevk,en kısa zamanda alırsın umarım,ve çektiğin fotoğrafları burada paylaşırsın :)

Oğuz,benim elim 590'a gitse bile gönlümde j50 var :),hangisini alırsan al pişman almazsın.
    İllaki biri olsun diyorsan 590 derim ben.

Bu gün internetinm birhayli sorunlu ve yavaş:(

20. Pelin Super Moderator

a590 ve j50 Emre bunlardan hangisinin kullanımı daha kolay dontknow

Sayfayı Paylaş