Çanakkale Savaşının Sonuçları Maddeler Halinde

Konusu 'Tarih' forumundadır ve RüzGaR tarafından 6 Nisan 2012 başlatılmıştır.

1. RüzGaR Super Moderator

çanakkale savaşının sonuçları kısaca, çanakkale savaşının sonuçları madde madde

- I. Dünya Savaşı uzadı.
    - Rusya’ya yardım götürülemediğinden dolayı Rus-ya’da artan ekonomik kriz Bolşevik ihtilaline zemin hazırlandı.
    - İngiltere ve Fransa itibar kaybetti ve büyük zarar gördü.
    - Türk ulusunun kendine olan güveni arttı. Bu güven milli mücadeleye taşındı.
    - Yaklaşık yarım milyon insan hayatını kaybetti.
    - Askerlerine “Ben size Taarruzu değil ölmeyi emrediyorum”diyen 19.Tümen komutanı Mustafa kemal Paşa bu cephede kazandığı başarılarla tanınmış, generalliğe terfi etmiş ve Milli Mücadelede önder olarak kabul edilmiştir.
    - Osmanlı’nın saygınlığı arttı.
    - İngiliz ve Fransız donanmalarının da malüb olabileceği görüldü
    Sömürge altındaki milletler cesaretlenmiştir.
    - Yunanistan ve Romanya’nın savaşa girip girmeme konusundaki tereddütleri artmıştır.
    - İttifak devletleri safında Sırbistan ve Yunanistan’a karşı savaşa giren Bulgaristan Osmanlı ile Almanya arasında kara bağlantısı kurdu.turkeyarena.net (Bulgaristan Rusya’nın başarılı olarak Balkanlar’a inmesini de istemiyordu.)
    - İngiltere ve Fransa’nın boğazlara saldırmasını çıkarlarına uygun bulmayan Rusya’nın; boğazlar kendisine terk edilmediği takdirde Almanya ile barışacağını ileri sürerek İngiltere ve Fransa’yı tehdit etmesi, ilk defa gizli antlaşmaları gündeme getirdi.

Sayfayı Paylaş