Çam Terebentin Yağı Faydaları ve Kullanımı

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 30 Nisan 2008 başlatılmıştır.

1. elif Moderator

Çam Terebentin Yağı Faydaları ve Kullanımı
    Saçı besler. Hemoroite faydalıdır. Saç diplerini kuvvetlendirir. Saç dökülmesini ve kepek oluşumunu engeller. Kılcal damarları uyararak kan dolaşımını düzenler. İştah açıcı, süt arttırıcı, regl söktürücü olarak kullanılır. Solunum yolu rahatsızlıklarında kullanılır. İdrar yolu enfeksiyonlarında ve bel soğukluğunda etkilidir. Astım, şeker, romatizma tedavisinde ve grip döneminde bağışıklık sistemini güçlendirerek, vücudun dirençli tutulmasını sağlar.

Çam Terebentin Yağı Nasıl Kullanılır? Günde 2 defa bir çay bardağı suya veya şekere 1-2 damla damlatılarak alınır. Egzama, kuru cilde ve saça masaj yaparak uygulanır. Saç diplerine friksiyon şeklinde kullanılır. Sinüzit için sabah akşam burna 1-2 damla damlatılır. Ayrıca cilde masaj yapılarak kullanılır. 200 ml’lik şampuana 20 damla damlatılarak kullanılır.

Uyarı: Bazı yağlar olmaksızın tek başına kesinlikle kullanılmamalıdır. Gözle temas ettirilmemelidir. Böbrek rahatsızlığı olanlar kullanmamalıdır.

2. elif Moderator

Yağlı ve Cansız Saçlar İçin : Portakal yağı, Çam Terebentin esansı. Defne uçucu yağı Biberiye yağı Mersin yağı Papatya yağı Karıştırılıp saç diplerine ve saça yedirilir. İstenildiği kadar bekletilip yıkanır. Saçdiplerinde bit ve sirke oluşumunu önler. Haftada iki kez uygulanabilir.

Saçlar için susam, fındık, ceviz ve badem yağıyla birlikte saça friksiyon yapılarak kullanılır. 200 ml. şampuan şişesine 25 damla konularak şampuanla birlikte kullanılabilir. Bazı yağlar olmaksızın tek başına kesinlikle kullanılmamalıdır. Gözle temas ettirilmemelidir.

3. ot-gu Genel Sorumlu

Şampuanla birlikte kullanıyor daha doğrusu kullandığım şampuna 20-25 damla kadar göz kararı katmıştım. Kokusu biraz ağır ama yıkadıktan sonra herhangibir koku kalmıyor.Bir eczacı arkadaş tavsiyesi ile başlamıştım.
    Faydasına gelince saçı güçlendirmek için hertürlü şeyi denediğimden hangisi daha faydalı oldu bilemiyorum saçlarımda tekrar dökülme azaldı şuan, uyguladığımız herbir yöntemin faydası olmuştur muhakkak, sonuçta saça faydası olan doğadan doğal yöntemler kullanıyoruz.

4. oguzturk Administrator Staff Member

teşekkur ederim Elif, sanırım bende kullanacağım.

5. Hayal18 Active Member

çam yağı ile çam terebentin yağı arasında fark varmı yoksa ikiside aynı şeymi

6. Misafir Guest

Arkadaşlar bende çam terebenti esansını şampuana döküp kullanıyorum. Direk sadece çamterebentini kullansam zararı olur mu

7. OrKuN Well-Known Member

ilk mesajda böyle bir uyarı var.

Uyarı: Bazı yağlar olmaksızın tek başına kesinlikle kullanılmamalıdır. Gözle temas ettirilmemelidir. Böbrek rahatsızlığı olanlar kullanmamalıdır.

8. mirel Guest

bikaç hafta önce internetti yorumlara bikaç kişinin tavsiyesi üzerine aldım sampuana katıp kullanyorum her duşta ancak bi faydasını görmemekle beraber SAÇIM DAHADA DÖKÜLMEYE BASLADI. Annemde kullanıyordu onunda sacları dökülyo. tavsiye etmiyorum..

9. OrKuN Well-Known Member

Aşırı saç dökülmelerinde ilk doktora gitmekta fayda var. Kan testi gibi çeşitli testlerle dökülmenin neyden kaynaklı olduğunu tespit etmek gerekir. Aşırı dökülmede kısa sürede ne kullanırsan kullan hemen sonuç vermez. Uzun zamanda sürekli bakım yapmak lazım işte saçı güçlendirecek bazı bitkisel yağlar veya hazır satılan çeşitli serumlar gibi.

10. Misafir Guest

çam terebentine güvenebilirmiyiz gerçekten..benim saçlarım acayip ince ve az birde dökülüyor..bu gerçekten faydalı olur mu

Sayfayı Paylaş