Buğday Yağı Faydaları ve Kullanımı

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 30 Nisan 2008 başlatılmıştır.

1. elif Moderator

Buğday Yağı Faydaları ve Kullanımı
    Buğday Yağı: B vitaminleri ve mineraller içerir. Özellikle E vitamini yönünden zengindir.

Buğday Yağının Faydaları: Hücre yenileyicidir. Kabızlığı önler. Saç için kepek oluşumunu engeller. Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Saça güç, parlaklık ve yumuşaklık kazandırır. Yüzün ve vücudun E vitamini ihtiyacını karşılar. Ayrıca hassas ve yıpranmış saçlar için faydalıdır. Beyni ve gözü kuvvetlendirir. Zihin yorgunluğuna iyi gelir ve sinirleri yatıştırır. Cilt lekeleri, güneş lekeleri ve doğum lekelerini gidermeye yardımcı olur. Cilde güzellik verir. Cildi besler, pürüzsüzleştirir ve kilo kaybı sorunlarına karşı güvenle kullanılır. Selülit için, yarık yara ve diğer cilt problemlerinde etkili olarak kullanılabilir.turkeyarena.com Cildin nemli olmasını, yaşlılık etkilerinden korunma aşamasında ve kırışıklık giderilmesi gibi cilt sorunlarında buğday yağının çok olumlu etkileri bulunur.

Uyarı : Fazla kullanımda kilo aldırabilir.

Buğday Yağı Nasıl Kullanılır? Dahilen; günlük 1 çay kaşığı kullanılır. Haricen; saç için friksiyon, cilt için masaj şeklinde uygulanır.

Buğday Yağı Kürü: Saçlarınıza da iyi gelir. Saçları yumuşak ve parlak yapar. Buğdayın içerisindeki proteinler, saçın dış etkenlere daha dayanıklı olmasını sağlayan bir koruyucu tabaka oluşturur. Bundan dolayıdır ki pek çok saç bakım ürününün içerisinde buğday yağı bulunur. Sağlık için, darı özü, B vitamini ve L-Cystin proteini ile karıştırılmış buğday yağı kapsüllerinden alın (eczanelerde bulunur). Bunlar saç dökülmesi ve diğer saç problemlerine iyi gelecektir.

2. elif Moderator

Kuru saçlar için Buğday yağı ile yapılan bir bakım önerisi

Malzeme: Bir yumurta sarısı, bir kaşık bal, bir kahve fincanı buğday yağı.

Hazırlanışı: Yumurta sarısı, bal ve buğday yağını iyice biribirine karıştırıp saçınıza sürün. Buğday yağı yerine saf zeytinyağı da kullanabilirsiniz. Başanıza sıcak bir havlu sararak bu şekilde bir saat bekleyin. Sonra saçlarınızı yıkayın. Karışımı saçınıza sürerken bir taraftan da ensenizden tepeye doğru masaj yaparsanız daha iyi sonuç alırsınız. Saçlarınız çok zayıf ise bu kürü haftada bir kez olmak üzere bir ay boyunca sürün.

Göz altı morlukları ve göz çevresi bakımı için evde buğday yağı ile hazırlayacağınız göz kremleri çok işinizer yarayacak. İşte Kremimizin tarifi.
    Arı sütü polen balın içine bir damla kayısı yağı, üzerine bir damla buğday yağı konulup sürülecek. Evde var ise içine iki damla E vitamini ampulü kırılıyor. Karışım 10-15 dakika gözaltında bırakılıp sonra siliniyor. Arı sütü polen bal gözaltını toparlıyor.

3. aslı0607 Well-Known Member

buğday yağını cilt lekesi için kullananlar varmı gerçekten etkilimi, birde nasıl kullanıyorsunuz bilgi verirmisiniz

4. Hayal18 Active Member

1 aydır kullanıyorum fena değil cildi güzel nemlendiriyor ama cilt lekeri konusunda fazla mucize beklemeyin

5. Misafir Guest

hangı cıns bugdaydan ne kadar yag elde edebılırız deneyen oldu mu?
    cok cesıtlı bugday var elımde 13,5 proteın 14 proteın beyaz rus bugdayı gönen adana bugdayları gıbı...

6. Misafir Guest

Buğday yağını alırken ne diyerek almalıyız.Buğday yağı mı? Buğday tohumu ya da buğday özü yağı mı..? Buğday ruşeymi diye yeni bişey duydum;Ruşeym farklı bişey mi yani buğday ruşeymi diye yağ çeşidi var mı? Yoksa hepsi aynı anlama mı geliyor; yani fayda,kalite ve özellik yönünden bir fark yok mu? Hangi markaları önerirsiniz... Diğer yağlarla karıştırarak kullanmak istiyorum. Örn; Kayısı çekirdeği yağıyla...

7. sevtapadana New Member

buğdayın heryeri sağlık. buğday yağının bende cilde faydalı olduğunu duydum ama açıkçası kullanmadım. buğday yağı cildi nemlendiriyor demişsiniz. benim cildim epey kuru bu yüzden denemem lazım. tşk ederim.

8. Misafir Guest

ben yanık için kullandım cok büyük bir yanık vardı ayaklarımda... şimdi belli bile değil kesinlikle cok faydası var, üstelik kesik gibi yaraları ayrıca sivilce lekelerinide kısa sürede geciriyor ...

9. Misafir Guest

benim yüzümde sigiller çıktı.. bugday yagı geçirebilir mi ya hiç bi krem fayda etmedi...

Sayfayı Paylaş