Boşanmada Şirket Hisseleri

Konusu 'Hukuk Rehberi' forumundadır ve EmRe tarafından 1 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. EmRe Well-Known Member

Boşanmada Şirket Hisselerinin Durumu
    Boşanma sonucu şirket hisselerinin bölüşülmesi usulü,

Soru: Eşimin limitet şirketinde hissem yok,boşanmada hak iddia edebilir miyim?

19 yıllık eşimden 22 gün önce boşandım, hakim eşit kusurlu gördü. Eşim, limitet şirkete yaklaşık 16 yıl önce ortak oldu. 2002 -2003'te mallarla ilgili hiçbir sözleşme imzalamadık, şirkette hissem yok. 19 yılda ben hem işte çalıştım, çocuk büyütmede ev işlerinde eşime hiç para harcatmadım, ben şimdi emekli aylığıyla geçinemezken eşimin ekonomik durumu iyi, limited şirketinden hak iddia edebilir miyim? Neler yapmalıyım?

Cevap: Zaten size ait olmayan ama karşı eşe ait olan malvarlığından pay talep edilir. Eşinizin hissesinin yarısını dava açarak talep edebilirsiniz. Ayrıca fiili ayrılık tarihinden şirkete ortaklığınızın tescil edildiği tarihe kadarki eşinizin şirket gelirinin yarısını da talep edebilirsiniz.

2. Misafir Guest

Soru: Eşimin limitet şirketinde hissem yok, boşanmada hak iddia edebilir miyim?

diye soruyor sen hala
    Ayrıca fiili ayrılık tarihinden şirkete ortaklığınızın tescil edildiği tarihe kadarki eşinizin şirket gelirinin yarısını da talep edebilirsiniz.

diye cevap veriyorsun hey allahım yaw

3. BaRıŞ Well-Known Member

Cevaba tam bakarsanız sizin bahsettiğiniz kısım ek bilgi olarak verilmiş. Ayrıca dan sonraki kısım. Cevabın ilk bölümünde size ait olmayan maldan katkı payınız kadar olan kısmını talep edebilirsiniz yaklaşımı ile cevap verilmiş ve ayrıca diye devam edilmiş.

Cevap: Zaten size ait olmayan ama karşı eşe ait olan malvarlığından pay talep edilir. Eşinizin hissesinin yarısını dava açarak talep edebilirsiniz. Ayrıca fiili ayrılık tarihinden şirkete ortaklığınızın tescil edildiği tarihe kadarki eşinizin şirket gelirinin yarısını da talep edebilirsiniz.

Sayfayı Paylaş