Boşanan kadın ölmüş babasından maaş alabilir mi?

Konusu 'Hukuk Rehberi' forumundadır ve EmRe tarafından 10 Haziran 2014 başlatılmıştır.

1. EmRe Well-Known Member

Boşanan kadın ölmüş babasının maaşını alabilir mi?

Evlenmek kadar doğaldır boşanmak. Ancak ülkemizde maalesef bu gözle bakılmıyor henüz boşanmalara. Pek çok yerde "gelinlikle gidiyorsun kefenle gelirsin" görüşü hakim ne yazık ki.

Evliliğinde sorunlar yaşayan, şiddet gören, ihanete uğrayan ama sürekli bir geliri olmadığından boşanmayı düşünemeyen kadınlarımız çoğunlukta olduğu için böyle bir konunun araştırmasını yapma ihtiyacı hissettim.

Araştırma sonucunda edindiğim bilgi şöyle;

Eşinden ayrılmış kadın, SSK veya Bağ-Kur emeklisi ise, ancak babasının Emekli Sandığı emeklisi olması halinde yetim aylığı alabilir; babası SSK veya Bağ-Kur emeklisi ise alamaz.

Kadın Emekli Sandığından emekli ise, babası hangi kurumdan emekli olmuş olursa olsun, yetim aylığı alamaz.

2. EmRe Well-Known Member

Soru: 1993 yılında Emekli Sandığından emekli oldum. 2008 yılında eşimden boşandım. Merhum babam da SSK'dan işçi emeklisiydi. Babamdan yetim aylığı alabilir miyim? Ayrıca dul maaşı alabilir miyim?

Cevap: SSK, emekli aylığı alan kız çocuklarına ana ve babalarından dolayı yetim aylığı bağlamaz. Emekli Sandığı emeklisi olduğunuzdan maalesef babanızdan dolayı SSK’dan yetim aylığı alamazsınız. Ancak tersi olsaydı, yani siz SSK emeklisi, merhum babanız Emekli Sandığı emeklisi olsaydı, Emekli Sandığından yetim aylığı alabilirdiniz. Çevrenizde bu durumda olup babasından aylık alanlar sizi ikileme düşürmesin. Bu kanunlar arasındaki farktan kaynaklanıyor. Eşinizden boşanmış olduğunuzdan, eşinizden dolayı dul aylığı da alamazsınız. Şayet eşinizden boşanmamış olsaydınız, emekli olmanıza karşın eşinizden dolayı dul aylığı alabilirdiniz.

Sayfayı Paylaş