Boşaltım Sisteminin Sağlığı ve Hastalıkları Nelerdir

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve RüzGaR tarafından 8 Ekim 2014 başlatılmıştır.

1. RüzGaR Super Moderator

Boşaltım Sisteminin Sağlığı ve Hastalıkları Kısaca

Böbrekler, omurgalılarda bulunan fasulye biçiminde 2 tane boşaltım organıdır. 10 cm kadar olabilen böbrekler, boşaltım sisteminin bir bölümünü oluştururlar. Bu organlar, başta üre olmak üzere atıkları kandan süzer ve onları artmış su ile birlikte idrar olarak boşaltırlar. Böbrekleri ve böbreklere etki eden hastalıkları inceleyen tıbbi dal nefrolojidir. Böbreklerin içindeki süzme birimlerine nefron denir. Kanımızda atık maddelerin yanı sıra karbonhidratların yağların ve proteinlerin sindirilmesi sonucu oluşan küçük moleküller, vitaminler ve su gibi yararlı maddelerde bulunur.

Boşaltım sisteminde; böbrek iltihabı, böbrek taşı, böbrek yetmezliği, idrar torbası ve idrar yolu iltihabı, nefrit, üremi, albümin, sistit, şeker hastalığı ve yüksek tansiyona bağlı olan böbrek rahatsızlıkları görülür.

Boşaltım Sisteminin Sağlığı ve Korunma Yolları
    1- Yeterli miktarda sıvı alınmalıdır. (Böbreklerin rahat çalışması için bol sıvıya ihtiyacı vardır. Alınan sıvı miktarı sıcak ve kuru havalarda arttırılmalıdır. Günlük en az 2 litre su alınmalıdır.)
    2- İdrar uzun süre tutulmamalıdır. (Böbrek taşları oluşabilir).
    3- Böbrekler ve idrar yolları soğuktan korunmalıdır. (Böbrek sağlığı için).
    4- Aşırı acı ve baharatlı yiyecekler yenilmemelidir.
    5- Düzenli banyo yapılmalıdır. (Derideki gözeneklerin açılması için).
    6- İçilen su ve yenilen besinler temiz olmalıdır.
    7- Böbrek iltihabı rahatsızlıklarında tedavi yarıda kesilmemeli ve ilaçlar zamanında alınmalıdır.
    8- Diş çürükleri ve boğaz iltihabı hemen tedavi ettirilmelidir. (Çürük veya iltihaba yol açan mikroorganizmalar, kalıcı böbrek rahatsızlıklarına yol açabilir.)
    9- Kişisel temizliğe dikkat edilmelidir.

Sayfayı Paylaş