Boşaltım Sistemi Hastalıkları Tedavisinde Kullanılan Teknolojik Gelişmeler Nelerdir

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve RüzGaR tarafından 8 Ekim 2014 başlatılmıştır.

1. RüzGaR Super Moderator

Boşaltım Sistemi Hastalıkları Tedavisinde Kullanılan Teknolojik Gelişmeler

Boşaltım sistemi hastalıkları arasında en önemlisi böbrektir. Böbrek rahatsızlıkları arasında yer alan önemli hastalıklardan olan böbrek yetmezliği, nefrit olarak bilinen böbrek iltihabı ve böbrek taşı gibi hastalıkların tedavisinde teknolojik gelişmelerden faydalanılmaktadır. Bu ve benzeri rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan teknolojik gelişmeler, hastalıkların tedavisi açısından çok önemli ve etkili roller oynamaktadır.

Diyaliz makinesi
    Diyaliz, böbrek yetmezliği sonucu vücutta biriken fazla sıvı ve atık ürünlerin vücuttan atılmasını sağlayan geçici bir işlemdir.

Böbrek taşlarını kırma makinesi
    Kalsiyum fosfat, kalsiyoum oksalat gibi bileşikler böbrekte birikerek böbrek taşlarını oluştururlar. Bunların giderilmesi için cerrahi müdahalelerle böbrek taşları alındığı gibi teknolojinin gelişmesi ile lazer ışınlı böbrek taşı kırma makineleri üretilmiş ve bu makine sayesinde hastanın vücudunda herhangi bir kanama olmadan tedavi edilmiş olur.

Böbrek biyopsisi
    Böbrek biyopsisi ise böbrek iltihabı olarak bilinen nefrit ve benzeri bir çok böbrek hastalığının tanısında kullanılır.

Sayfayı Paylaş