Böğürtlenli Pasta Tarifleri

Konusu 'Mutfak Bölümü' forumundadır ve Pelin tarafından 25 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

1. Pelin Super Moderator

Böğürtlenli Pasta
    Malzemeler:
    kek için:
    • 1 adet hazır pandispanya
    • ben hazır pandispanya olmadığı için
    • 5 yumurta
    • 5 kahve fincanı un
    • 5 kahve fincanı şeker
    • 1 paket kabartma tozu ile kendim pişirdim.
    • 1 su bardağı süt
    kreması:
    • yarım litre süt
    • 4 yemek kaşığı toz şeker
    • 5 yemek kaşığı un
    • 1 su bardağı krem şanti
    • yarım kg böğürtlen
    Hazırlanması:
    pandispanyanın her iki parçasının iç yüzeylerini sütle ıslatın. kreması için, sütün yarısını toz şekerle birlikte tencereye aktarıp ocağa oturtun.(kaşıkla arasıra karıştırın ) sütün kalanını unla, pürüzsüz bir hale gelene kadar çırpın. tenceredeki süt ısınmaya başlayınca üzerine, unla çırpılmış sütü katın. muhallebi kıvamına gelene dek, sürekli karıştırarak pişirin. ocaktan indirip ılınmaya bırakın. ardından üzerine çırpılmış krem şantiyi ekleyip iyice karıştırın. bir miktar kremayı pastanın bir katına sürüp üzerine böğürtlenin yarısını üzerine dizin. diğer pandispanyayı üzerine koyun. kalan kremayı pastanın üzerine ve yanlarına sürün. böğürtlenleri sıralayıp soğuması için pastayı buzluğa koyun.
    Not: tarifte aslında hazır krem şanti kullanılıyor ama ben daha yoğun bir krema için 1 su bardağı toz krem şanti+1,5 su bardağı sütü ayrı ayrı tencereye ekleyip sonra karıştırdım.

2. Pelin Super Moderator

Böğürtlenli Pasta
    Malzemeler:
    Keki İçin:
    • 3 yumurta
    • 1 su b. toz şeker
    • 2 çorba k. toz badem
    • 1,5 su b. söke un
    • 1 paket vanilya
    • 1 paket kabartma tozu
    • yarım çay b. su
    Kreması için:
    • 2 su b. süt
    • 1 çay b. toz şeker
    • 2,5 çorba k. söke un
    • 1 çorba k. vanilya
    • 2 çorba k. damla çikolata
    Keki Yumuşatmak için:
    • böğürtlen marmelatı
    Şantisi için:
    • 1 paket toz şanti
    • 1 su b. süt
    Üzeri İçin:
    • böğürtlen
    Hazırlanışı:
    Kreması için tencereye 2 su bardağı sütü alın.Sütün üzerine,1 çay bardağı toz şeker,2.5 çorba kaşığı söke un,1 çorba kaşığı vanilya ilave edip sürekli karıştırarak kremayı pişirin.Keki için karıştırma kabına 3 adet yumurta kırın.Yumurtaların üzerine 1 su bardağı toz şekeri ilave edin ve mikserle çırpın.Üzerine yarım çay bardağı soğuk su ve karıştırın.Üzerine 1.5 su bardağı söke un,1 paket vanilya,1 paket kabartma tozu ilave edin ve karıştırın.Yuvarlak bir çemberin altını yağlı kağıt ile kapatın.

Yuvarlak çemberin içine kek karışımını boşaltın.Önceden ısıtılmış olan 175 dercelik fırında pişirin.Pişen pasta kekini pişirnce soğumaya bırakın.Daha sonra 3 parça kesin.Servis tabağına yuvarlak çemberi alın.1.kat pasta kekini alın.Üzerine böğürlern reçeli sürün.Üzerine kremanın yarsını dökün ve yayın.Üzerine damla çikolata paylaştırın.Üzerine 2.pasta kekini alın ve elinizle bastırın.Üzerine böğürtlen reçeli ve kremadan dökün.Üzerine son kağada kapatın ve üzerine şanti sürün.Daha sonra pastanın kenarlarını şanti ile süsleyin.Pastanın ortasına böğürtlen ilave edin ve soğumaya bırakın.Daha sonra yuvarlak çemberen çıkartın ve servis edin.
    Not:Oktay Usta Tarifi

Sayfayı Paylaş