Bir depo benzin 8,5 TL ucuzladı

Konusu 'Oto Yardım' forumundadır ve OrKuN tarafından 28 Haziran 2009 başlatılmıştır.

1. OrKuN Well-Known Member

Bir depo benzin 8,5 TL ucuzladı
    Yaptığı uyarı sonrasında akaryakıt dağıtım şirketlerinin akaryakıt fiyatlarını 4 kuruş dolayında indirmesini yeterli bulmayan EPDK, ‘tavan fiyat’a geçince, benzinli otomobilde depo başına 8.5 TL’lik ucuzluk gündeme geldi. Petrol Sanayi Derneği ise ‘tavan fiyat, yasayla uyumlu değil, yasal yollara başvurmak kaçınılmaz’ açıklamasını yaptı.

AKARYAKIT şirketlerine “20 Haziran’a kadar fiyat düşürmezseniz tavan fiyat uygulaması başlayacak” diyen Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), 4 kuruşluk indirimi yeterli bulmayınca 2 ay süreyle “tavan fiyat” uygulanması kararı aldı. EPDK’nın bu kararının ardından Petrol Sanayi Derneği (PETDER) uygulamanın sektöre zarar vereceğini ve serbest piyasa düzenine aykırı olduğunu savunarak ‘yasayla da uyumlu değil, yasal yollara başvurmamız kaçınılmaz’ açıklamasını yaptı. EPDK’nın kararıyla, benzinin litre fiyatı 3.21 TL’den 3.04 TL’ye, motorinin fiyatı da 2.56 TL’den 2.49 TL’ye düştü. Böylece ortalama 50 litre benzin alan bir otomobilin deposunu doldurmak için 8.5 TL daha az ödeme yapılacak. 160.5 TL’ye dolan depo, yeni uygulamayla 152 TL’ye dolacak. Motorin kullanılan araçlarda ise bu fiyat 128 TL’den 124 TL’ye düşecek. Akaryakıt dağıtım şirketleri geçen hafta yaptıkları indirime ek olarak benzinde 17 kuruş, motorinde 7 kuruş ve kırsal motorinde 10 kuruş daha indirime gidecek.
    27.06.2009, Cumartesi

Sayfayı Paylaş