Bir Başka Açıdan "Çıkmaz Sokak"

Konusu 'Masal ve Hikayeler' forumundadır ve CAN tarafından 28 Mayıs 2016 başlatılmıştır.

1. CAN Well-Known Member

Bir Başka Çıkmaz Sokak

Sokaklar! Her birinin ayrı bir hikayesi,ayrı ayrı isimleri vardır sokakların.İsimlerini kimi bir olaydan,kimi durumdan veya kişiden, yada bir şeye benzerliklerinden alırlar.Benim bahsedeceğim sokak adıyla özdeşleşmiş ama farklı durumlar için adını kullandığımız sevimsiz sokak..." Çıkmaz Sokak".

Hiç kimse bir "Çıkmaz sokak"ta oturmak istemez sanırım. Neden oturmak istesin ki? Bir ucu açıksa diğer ucu mutlaka kapalıdır.Bu yüzden sevilmez,istenmez sokak olmuştur zaten.

Birçok çaresiz kalmış kimse de çaresizliğini ifade etmek için "çıkmaz sokaklardayım" diyerek ruh halini yansıtır.Hiç kimse de böyle bir ruh halini yaşamak istemez.Tıpkı "Çıkmaz Sokak"ta yaşamak istemeyenler gibi.

Oysa ben bir "Çıkmaz Sokak"ta yaşamayı isteyen hem de çok isteyen biriyim.Birçok olayda yada durumda olduğu gibi bu "Çıkmaz Sokak"ta yaşama isteğim de aykırılığımdandır diye düşünüyor olabilirsiniz.İtiraz etmem bu düşüncenize.Her düşüncenin haklı yanlarının olduğunu kabul ederim.Ama yazının tamamını okursanız bana da birazcık hak verirsiniz sanıyorum.

Bir "Çıkmaz Sokak" ta düşünüyorum kendimi.Bu sokakta oturanlardan biri sadece. Sokak çıkmaz olduğundan motorlu taşıtlar ,yabancılar girmeyecektir.Dolayısıyla asırlık nineler kapı eşiklerinde sereserpe, özgürce oturuyor olacaklardır.Sadece oturmakla kalmayıp karşı komşusuyla koyu bir sohbete dalarak geçmişin muhasebesini yaparken gelecekle ilgili planlarını da paylaşacaklar.Sadece bunlar mı? Değil tabi ki. Bir yanda semaver kaynayacak,kaynayan çayın kıvamında sohbetler daha da koyulaşacaktır.Diğer yanda özgürce ,korkusuzca oynayan çocukların cıvıltılarıyla "Çıkmaz Sokak" ayrı bir neşe dolacak,anneler bu güven duygusunun huzurunu çıkararak evdeki işleri ile meşgul olacaklardır.Bu "Çıkmaz Sokak"ta yaşlısıyla genciyle herkes tanışmış,kaynaşmış,manevi bir hava solumuş olacaklardır.

Bu sokakta insanlar birlikte ağlayıp birlikte güleceklerdir.Bu sokakta ölüm bile daha huzurlu gelecektir insana. İşte bu yüzden bir "Çıkmaz Sokak"ta yaşamayı isteyen biri oldum.Şimdi söyleyin haksız mıyım?

Sayfayı Paylaş