Bilgisayarımda Birden Çok İşletim Sistemi Kurabilirmiyim?

Konusu 'Yazılım' forumundadır ve EmRe tarafından 11 Şubat 2011 başlatılmıştır.

1. EmRe Well-Known Member

Bilgisayarınızın sabit diskinde yeterli miktarda boş alan varsa, birden çok işletim sistemi yükleyebilir ve bilgisayarınızı başlatırken hangisini kullanacağınızı seçebilirsiniz. Buna çoklu önyükleme veya çift önyükleme yapılandırması denir ve sabit diskinizde bölümler olmasını gerektirir. Daha fazla bilgi için bkz. Birden çok işletim sistemi yükleme (çoklu önyükleme).

Neden birden çok işletim sistemi gerekir?

Yalnızca eski Windows sürümleriyle çalışabilen programlarınız veya aygıtlarınız varsa, çoklu önyükleme yapılandırması oluşturmaya karar verebilirsiniz. Bu programlardan veya aygıtlardan birini kullanmak istediğinizde, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve kullanmak istediğiniz işletim sistemini seçin. Çoklu önyükleme, Windows Vista'da çalışan programların veya aygıtların Windows 7 ile uyumluluğunu sınamak için de kullanılabilir.

Çoklu önyükleme yapılandırmasının yükseltmeden farkı nedir?

Yükseltme, eski Windows işletim sisteminizi daha yeni bir sürüm ile değiştirir. Çoklu önyükleme sistemi kurmak, geçerli işletim sisteminizle birlikte çalışacak başka bir işletim sistemi yükler; böylece her ikisini de kullanabilirsiniz.

Çoklu önyüklemenin sakıncaları

Çoklu önyükleme her işletim sistemi için bilgisayarınızın sabit diskinde ayrı bölümler olmasını gerektirir. Bir işletim sistemi çalıştırıyorsanız, başka bir işletim sistemine yüklenen programı çalıştıramazsınız. Programları kullanmak istediğiniz tüm işletim sistemlerine yüklemelisiniz. Farklı bir işletim sistemine geçmek istediğinizde bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir.

Ayrıca daha eski bir işletim sistemi eklemek istediğinizde bu işlemi yapmanız engellenebileceğinden, en eski işletim sistemini en önce yüklemeniz gerekir (örneğin şu anda Windows 7 çalıştırıyorsanız, ancak Windows Vista veya Windows XP eklemek istiyorsanız).

Uyarı : Daha yeni bir Windows sürümü zaten yüklüyken daha eski bir sürümü yüklemek sisteminizi çalışmaz duruma getirebilir. Bu durum, eski Windows sürümleri daha yeni Windows sürümlerinde kullanılan başlangıç dosyalarını tanımadığı ve bu dosyaların üzerine yazabileceği için oluşabilir.

Sayfayı Paylaş