Beyin göçünün ülke gelişimi üzerine olumlu ve olumsuz etkileri

Konusu 'Hakkında Bilgi' forumundadır ve Seçkin tarafından 25 Eylül 2016 başlatılmıştır.

1. Seçkin Well-Known Member

Beyin Göçü Etkileri Maddeler Halinde

Gönderen (Beyin göçü veren) Ülkelere Muhtemel Olumlu Etkileri

- Dışarıda eğitim alarak dönen insan sermayesi yabancı araştırma kurumları ile bağı kuvvet-lendirir bilgi akışı ve işbirliği imkanları sağlar.

- Teknolojide ihracat fırsatı doğurur.

- Dışarıdakilerle iletişimi geliştirerek ortak girişimler ve para transferi sağlar.

- Yurtdışında başarılı girişimlerde bulunan kişiler işletme alanında yönetim deneyimleri ka-zanır ve global iletişime geçişi sağlar.

- Daha yüksek beceriler arayan kişileri teşvik eder.

- Nitelikli ihracatta olası riski azaltır bireysel eğitim yatırımlarından umulan geri dönüşü artırır.

- İç ekonomide nitelik arayışını sağlayabilir.

Gönderen (Beyin göçü veren) Ülkelere Muhtemel Olumsuz Etkileri

- Beyin göçü yüksek nitelikli iş gücünün ve öğrencilerin geçici süreyle de olsa yokluğuna bağlı olarak üretken kapasitenin kaybına neden olur.

- Yüksek öğrenimdeki kamu yatırımlarının geri dönüşünü asgari seviyeye indirir.

Alıcı (Beyin göçü alan) Ülkelere Muhtemel Olumlu Etkileri

- Yüksek beceride iş gücünün var olmasına bağlı olarak Ar-Ge ve ekonomik faaliyetlerin artmasına katkı sağlar.

- Yüksek gelişme sahalarında girişimciliği artırır.

- Gönderici ülkelerle işbirliğini ve bilgi akışını sağlar.

- Göçmenler arasında farklılık ve yaratıcılığı teşvik edebilir.

- Teknoloji için ihracat fırsatları doğurur.

- Küçük programların devam edebilmesini ve yüksek öğrenime kayıtların artmasını sağlar.

- Üniversitedeki öğretim üyelerinin ve araştırmacıların emekliliği nedeniyle oluşabilecek kaybı dengeleyebilir.

Sayfayı Paylaş