Betta Macrostoma(Spotfin Beta) Labirentliler

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve EmRe tarafından 24 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. EmRe Well-Known Member

Agresif Spotfin Beta Balığı

Ortak İsim: Spotfin Beta​
    Bilimsel Adı: Betta Macrostoma
    Dağıtım: Asya- Borneo
    Beslenme: Etobur
    Mizaç: Agresif
    PH: 6.5-7.4
    Sıcaklık: 23C - 27C
    Maksimum Boy: 10 cm
    Ana renkler: Kırmızı, Pembe, Siyah

Cinsiyet: Erkekler dişilere göre daha yoğun renkli ve kuyruk yüzgeçleri siyah ve turuncu bantlıdır. Dişiler ise daha mat renkli, griye yakın bir renktedir. Dişilerde, kahverengi 2 yatay çizgi mevcuttur. turkeyarena

Bakım: Yaprak yemler ve tablet yemlerle beslenebiler. Piyasalarda bulunan ticari beta yemleri le beslenebilir. Kan kurdu, sivrisinek larvası ve artemia gibi canlı yemlerle beslenme yapılsada, bu yemlerin kurutulmuş olanları tercih edilmelidir. Akvaryumda, bitki ve saklanacağı kayalarla dekore edilmeli, kısmi su değişikliklerine dikkat edilmelidir. İyi bir filtrasyon ve sağlıklı bir su ile bakımı kolaydır. Bazen bölgesel anlaşmazlıklar yüzünden, erkek balıklar birbirilerini yaralayabilir. Bu yüzden sağlıklı bakımı için, erkeği tek tutmalıdır.

Üretim: Bu beta türü üretim olarak ilginç bir yöntemi tercih ederler. Ağızda kuluçka yöntemi ile ürerler. Erkek ve dişi kur ve çiftleşme aşamasının ardından, döllenmiş yumurtalar akvaryum tabanına inerler. Erkek ve dişi tabana dalış yaparak yumurtaları ağızlarıyla toplarlar. Dişiler ağızlarındaki yumurtaları erkek balığa öpücük yöntemiyle aktarırlar. Erkekler yumurtaları 3 hafta süre ile ağızlarında tutarlar.Bu dönemde dişi balık üretim tankından çıkarılabilir. Yeterli saklanma alanları varsa, dişi balığı çıkarmaya gerek yoktur. Yavruların büyütülmesi zordur ve uzmanlık ister.

Sayfayı Paylaş