Beta Balığı Betta Splendens

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve EmRe tarafından 24 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. EmRe Well-Known Member

Betta Splendens-Siyam Dövüşçü Beta Balığı - Labirentliler

Ortak İsim: Siyam Dövüşçü Beta​
    Bilimsel Adı: Betta Splendens
    Dağıtım: Asya- Tayland
    Beslenme: Etobur
    Mizaç: Barışçı-Kendi türüne aşırı agresif
    PH: 6.0-8.0
    Sıcaklık: 24C - 30C
    Maksimum Boy: 6.5 cm
    Ana renkler: Kırmızı, Mavi

Cinsiyet: Erkekler dişilere göre daha yoğun renklidir ve yüzgeçleri daha geniştir. Dişilerde ise renk soluk ve yüzgeçler kısadır.

Varyansları: Kuyruklarına göre bir çok varyasyonları mevcuttur. Perde Kuyruk, Taç Kuyruk, Çift Kuyruk, Ay Kuyruk ve Delta Kuyruk gibi.. Türkiye Akvaryumcularında bir çok rengi bulmak mümkündür. Yeşil, Kırmızı, Mavi, Mor, Siyah v.s.. turkeyarena

Bakım: Akvaryumda birden fazla Erkek bulundurulmamalıdır.Birden fazla erkekler arasında mücadele olacak, diğeri ölene kadar bu mücadele devam edecektir. Kaliteli yemlerle besleme yapılmalıdır. Yaprak yemler ve tablet yemlerle beslenebiler. Piyasalarda bulunan ticari beta yemleri ile beslenebilir. Akvaryum, yüzen bitkiler ve saklanacakları mağaralarla dizayn edilmelidir. Yüzen bitkilerle oluşturulan akvaryumda, akvaryum yüzeyinin tamamı yüzen bitkilerle kaplanmamalı, balığın hava ile iletişimini sağlayacak boş alanlar bırakılmalıdır. Akvaryum donanımında Aşırı ışıklandırma değil, loş bir ışıklandırma yapılmalıdır. Türkiye'de "Beta" adıyla satılan bu türdür.

Üretim: Yuva yaparak üreme yöntemi vardır. Çiftleşme meydana gelmeden önce, dişi ve erkek balığın çiftleşme olguluğuna ulaşması için yöntemleri ve kullanılacak donanımı iyi bilmek gerekir. Erkek balık, su yüzeyinde baloncuklar oluşturarak yumurta için yuva yapar. Burada dikkat edilmesi gereken, iç filtre yada hava taşından herhangi bir şekilde gelen tazyikli suyun balığın baloncuk yuvasını bozmaması için ağırlaştırılmış tazyik ve hava taşının kullanılması gerekmektedir. Yumurtlama esnasında erkek balık çok agresiftir. Yumurtaları korur. Yumurtlama olayından hemen sonra dişi balık üretim tankından çıkarılmalıdır. Yavrular 36 saatlik bir sürede yumurtadan çıkarlar. yavrular çıktığında erkek beta da üretim tankından çıkarılmalıdır. İlk aşamada salamura karides ile beslenebilir. Üretimi zordur. Uygun çiftlerin seçilmesi, kaliteli yemleme ve üretim tankı suyunun balığın yaşama standartına uygun olması gerekir.

Sayfayı Paylaş