Beş Liralık Adam Piyesi Hakkında Bilgi

Konusu 'Soru-Cevap' forumundadır ve Misafir tarafından 6 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. Misafir Guest

Beş liralık adam piyesi hakkında bilgi verirmisiniz lütfen...

2. BaRıŞ Well-Known Member

Bir baba ayın sonu cepte maaş bitmiş ve kredi kartları da dolmuş kimseden para isteyemiyor. Kendi kendine hayıflanıyor. Bir koltukta oturmuş.

BABA: “( Telaşlı ve acelecidir konuşmalarından bir şeye artık tahammülü kalmadığı anlaşılmaktadır) “ Offfff ne olacak sadece 1 hafta kaldı aybaşına bundan önce en kaliteli sigaraları içerdim şu halimize bak ne olduk be cepte var 5 lira oğlum Rıza al be bir paket sigara ne olacak her şeyin vardır bir çözümü.
    Oğlum Ahmet gel babana bir sigara al “(der ve yutar kelimeleri telaşlı yine) ” hayır hayır ben ne yapıyorum şimdi Ahmet’e verirsem parayı götürür okuldan öğretmeninin istediği aidatı verir oğlum Rıza yine sana yol göründü hadi kalk (“der ve yerinden kalkıp kabana doğru gider.tam askılığa giderken içeriden anne elinde tencere çıkar gelir.)
    ANNE: Yine nereye evde oturamadın kahveye desem paran yok gidecek. Ama beyimizin cebinde var ya 5 lira gider bakarsın.
    BABA: Ne! sen nereden biliyorsun?
    ANNE: Bak canım bir tanem senin kirlilerini yıkayan benim geçen deterjan alamıyoruz dedin, annemin yıkadığı gibi kille yıkadım çamaşırları işte o sırada gördüm paranı 2 günden beridir köyden gelen bulguru kaynatıyoruz, bugün o da bitti eğer beyimiz gidip cebindeki parayla 2 kilo fasulye almazsa bu gün açız anlayacağın
    BABA: Tamam tamam bu evi bu zamana kadar geçindiren ben değil miyim?
    (Anne mutfağa gider, Adam yalnız kalır salonda.)
    BABA: Öfff ne olacak şimdi oğlum Rıza? Bitirmeseydi o bulgurları madem, bol bol kullandı çeksinler cezasını haydi gidiyoruz bakkal Niyazi’(ye almaya sigaramızı der ve kabanı eline alır bu sırada kızı içeri gelir.)
    KIZ: Baba iki aydan beri ucu delik ayakkabımla geziyorum tüm arkadaşlarım benimle alay ediyor, lütfen öğretmenim yarın bu ayakkabıyla geleceksen gelme dedi okula.
    BABA: başlarım senin babana, söyle o öğretmenlerine benim babamın parası var da almıyormuymuş de tamam mı?
    KIZ: Ama baba dedim ben onu, öğretmenim dedi ki en kaliteli sigaraları içmeyi biliyorsa sana ayakkabı almayı da bilir…
    ( Baba kızı duymaz gibi bir köşeye geçer ve hayıflanır pişman bir vaziyette )
    BABA: Ben ne yapıyorum, ben ne yapıyorum? Haklı söylüyor öğretmen ama sigara alamazsam bu gün nasıl geçer?
    KIZ: Eğer beş liramız varsa karşı komşu pazarlarda ayakkabı satmaya başlamış orada bir ayakkabı beğendim şimdi beş lirasını verin geri kalanını sonra verirsiniz dedi baba.
    ( ve ağlıyarak kız sahneden çıkar).
    ( Adam Montunu giyer ve gider bakkala)
    BAKKAL: Buyur Rıza
    BABA: Şeyyy bana 2 kilo bulgurrr , Yok Yok Bana bir kız ayakkabısı, Yok yok pardon al
    bu parayı oğlanın okul taksidi.
    BAKKAL: Ne oluyor sana Rıza
    BABA: Şeyyy Bana 2 paket sigara.

Dedim ben yine sana .

Sayfayı Paylaş