Berat Gecesi Orucu

Konusu 'Dini Günler' forumundadır ve OrKuN tarafından 21 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

1. OrKuN Well-Known Member

Berat Gecesinde oruç tutmanın fazileti, hükmü ve niyeti hakkında bilgiler;

Tüm Kandil günlerinde oruç tutmanın fazileti çok büyüktür Beraat kandilinin gündüzünde oruç tutmak sünnettir. Kandil gecesinden önceki ve sonraki gündüzde oruçlu olmak faziletlidir. Kısacası kandil gecesinin sabahı ve ertesi günün sabah olarak daha anlaşılır şekilde ifade edebiliriz.

Berat Kandili'nde oruç tutmak için özel bir niyet yoktur. Ramazan ayında oruç tutarken edilen niyetin aynısı edilmelidir. Yani "Niyet ettim Allah Rızası için oruç tutmaya" diyerek niyet edebilirsiniz.

Peygamber Efendimiz (s.a.v): "Şaban ayının yarısı (Berâet gecesi) gelince: gecesini namazla, gündüzünü oruçla geçiriniz." buyurmuştur.

Peygamber Efendimiz (s.a.v)'e Şaban ayında niçin çok oruç tuttuğu sorulduğu zaman şöyle buyurdu: "Şaban öyle faziletli bir aydır ki, insanlar bundan gâfildir. Bu ayda ameller, âlemlerin Rabbine arz edilir. Ben de amelimin oruçluyken arz edilmesini isterim." [Nesaî]

Peygamber Efendimiz (s.a.v) "Ameller, bu ayda âlemlerin Rabb'ı yüce Allah'a arz edilir. Ben de amellerimin oruçlu iken Allah'a arzedilmesini isterim" buyuruyor.

"Şaban ayının 15. gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (kandilden sonraki gün) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: 'Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim' buyurur." (İbn Mâce)

Bir kimse, kazası olmasa da, kaza namazı kılınca, o kaza namazı zaten nâfile olur. (Nâfile kılmadım) diye üzülmeye gerek kalmaz. Oruç da böyledir. Yani oruç kazası olmayan Ramazan orucunu kaza etse nâfile olur. Zekât da böyledir. Zekât borcu olmayan zekât diye para verse nâfile olur. Yani farz diye niyet edince, o farz değilse nâfile olur, boşa gitmez. Berat gecesinde kaza namazı kılınırsa, kazamız olmasa da, yine nâfile sevabı alınır. Eğer mekruh olarak kılınan namazlarımız varsa, kaza kılınca onlar telafi edilmiş olur.

Sayfayı Paylaş