Bayrak İle İlgili Söylenen Sözler TÜRK Bayrağı İle İlgili Sözler

Konusu 'İle İlgili Sözler' forumundadır ve hakan788 tarafından 10 Eylül 2015 başlatılmıştır.

1. hakan788 Well-Known Member

Bir kere yükselen bayrak bir daha inmez!.. Mehmed Emin Resulzade

Bu vatan, çocuklarımız ve torunlarımız için cennet yapılmaya layıktır. Azeri Atasözü

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır… Mithat Cemal Kuntay

Benden eğerimi isteyiniz vereyim, atımı isteyiniz vereyim. Fakat vatanımdan hiç kimse bir karış toprak istemesin veremem. Mithat Cemal Kuntay

Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü. Kız kardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü. Işık ışık, dalga dalga bayrağım! Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım… Arif Nihat Asya

Bayraksızlar bayraksızlar. Yere düşse bayrak sızlar. Nerden bilsin kıymetini, soysuz sopsuz bayraksızlar… Aşık Sefai

O bayrak inecek, o asker gidecek… Tansu Çiller’in 1996 yılında Kardak Krizi sırasında söylediği söz.

Ben Türk’üm Türk esir olmaz. Ben Türk’üm Türk bayraksız olmaz. Ben Türk’üm Türk devletsiz olmaz. Ben Türk’üm Türk ezansız olmaz. Ben Türk’üm Türk hürriyetsiz olmaz… Muhsin Yazıcıoğlu

Atatürk'ün İzmir'de yaşadığı bir olay ve örnek davranışı.

10 Eylül 1922. M.Kemal İzmir’dedir. Dinlenmesi için hazırlanan konağa girerken önüne serilmiş Yunan bayrağını görür.

Bu nedir ?”

“Yunan Bayrağı paşam. Bu eve yerleşen Yunan kralı Konstantin,bu taşlığa serilen Türk bayrağını çiğneyerek geçmişti.”

“O, hata etmiş. Ben bu hatayı tekrar edemem.

Bayrak, bir ulusun onurudur. Ne olursa olsun yerlere serilemez ve çiğnenemez.”

ATATÜRK, “Bayrak bir milletin özgürlük alâmetidir Düşmanın da olsa hürmet lâzımdır” sözleri ile bayrağın kutsallığını dile getirmiştir Bunun en anlamlı örneğini İzmir’deki davranışı ile göstermiştir ATATÜRK, İzmir’in kurtuluşundan sonra geldiği İzmir’de önüne bir yol halısı gibi serilen Yunan bayrağını görünce sebebini sormuş; kendisini karşılayanlardan birinin “Yunan bayrağı paşam!Yunan Kralı Konstantin buraya ilk girerken Türk bayrağını çiğneyerek geçmişti” cevabını vermesi üzerine “Hata etmiş! Ben bu hatayı tekrar edemem Bayrak, milletlerin şerefidir Ne olursa olsun yere serilemez ve çiğnenemez” diyerek Yunan bayrağını çiğneyerek geçmeyi reddetmiştir.

Sayfayı Paylaş