Balık Avlamada Kullanılan Yemler

Konusu 'Balıkçılık' forumundadır ve ot-gu tarafından 19 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

1. ot-gu Genel Sorumlu

Denizde Kullanılan Doğal Olta Yemleri, Hangi balığa hangi yemi kullanalım, Yayın, Turna ve Sazan Balığı avında kullanılan yemler, Denizde balık tutarken hangi yemler kullanılır.

Balık avlamanın püf noktalarından birisi de, balıklara sevdikleri yemi atmaktır. Ancak yem iğnelere, zokalara takılışı itibariyle çok cezbedici olmalıdır. Yemi öncelikle siz beğenmelisiniz. Yemi taktıktan sonra kendinize "Ben balık olsaydım, bu yeme atlar mıydım?" sorusunu mutlaka sorun. Cevap "hayır" ise, hiç üşenmeden değiştirin. Bu yemlere kendi bildiklerinizi ekleyebilirsiniz. İşte yemlerimiz;

ÇİPURA: Öncelikle küçük yengeç ve boru kurdu, kırmızı kurt. Sonra Madya, Mamun, Sülünes, Midye, Sübye, Deniz Hıyarı, dilimlenmiş Ahtapot, Kalamar ve Tuzlanmış Sardalya.

EŞKİNA: Karides, Midye, Sülünes Canlı Teke ve Boru Kurdu.

İZMARİT: Karides, Midye ve Sülünes.

KALKAN: İkiye bölünmüş İstavrit ve İzmarit. Aynı zamanda bunların yaprak yemleri.

KARAGÖZ: Midye, Sülünes, Karides ve Boru kurdu.

KEFAL: Ekmek, Hamur ve Kurt.

KIRLANGIÇ: Dibe yatırılmış, İstavrit, İzmarit yaprak yemleri.

LEVREK: Büyük canlı Zargana, Küçük canlı Zargana, Kaya balığı, İlarya, Kefal, İspari, İzmarit, Teke ve Gümüş.

LÜFER: Canlı Zargana, İlarya, yaprak İstavrit, yaprak İzmarit, Kıraça şakşak yem, Tekgöz İstavrit, Tekgöz İzmarit, Tekgöz Zargana,Yaprak Zargana ve Hamsi.

MERCAN: Göz, dilimlenmiş Kalamar ve Ahtapot, Yaprak Kolyos, Yaprak Uskumru, Karides, Sülünes, Mamun, Tavuk göğsü ve Sübye.

MIRMIR: Mamun, Boru Kurdu ve Tuzlanmış Tavuk Göğsü.

PALAMUT: Öncelikle bütün Hamsi sonra bütün Kıraça veya normal boy İstavrit, İzmarit ile İstavrit ve İzmarit Şakşak yemleri.

SİNARİT: Öncelikle canlı Kalamar ve yumuşakçalar, sonra büyük canlı Zargana, canlı büyük Kefal, turkeyarena canlı kolyos, canlı Uskumru, canlı Gelincik ve İskorpit.

TRANÇA: Kalamar, Sübye, Karides, Midye ve Göz.

ZARGANA: İnce ve uzun kesilmiş İstavrit ve Gümüş sülük yemleri. Midye kenarındaki siyah kurt gibi olan kısım. İnce uzun bir şekle getirilen Midyenin sarı kısmı.

Sayfayı Paylaş