Badem Yağı Faydaları ve Kullanımı

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 30 Nisan 2008 başlatılmıştır.

1. elif

elif Moderator

Badem Yağı Faydaları ve Kullanımı
    Badem Yağı: Tatlı meyvelerin dolgun olanlarından soğuk sıkma yöntemiyle elde edilen yağa tatlı badem yağı denir. Sarı renkli hafif kokulu ceviz tadında sabit bir yağdır. E vitamini ve mineraller bakımından zengindir.

Badem Yağının Faydaları: Pürüzleri giderir. Tüyleri uzatma özelliğine sahiptir. Kuru ve çatlak ciltler için kullanılır. Kaş ve kirpiklerde özellikle kullanılır. Vücut için krem olarak da kullanılabilir. Sürüldüğü yerdeki hücreleri canlandırır. Saç besleyici olup saç dökülmesini önler. Cildin ve saçların E vitamini ihtiyacını karşılar. Müshil özelliğine sahiptir. Kabızlık tedavisinde etkilidir. Makyaj temizlemede, saç, tırnak, el ve ayak bakımında kullanılır. Kaşıntı, pişik, tahriş, yanık durumlarında gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Rugan ayakkabıların yürüdükçe kırılıp çatlamaması için yüzeye haricen uygulanan bi preparattır. Hamileler doğum yaptıktan sonra karın derisi catlamasın diye hamileyken karınlarına sürerler. Aynısı zayıflayan şişman bayanlarda da geçerlidir.

Uyarı: Dahili olarak 10 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır. Badem yağı sürülmüş saç ile hemen duşa girilmemelidir. Çünkü yukarıdan aşağıya doğru akan suyun saçta bulunan badem yağını vücuda yayacağı ve badem yağını vücuttan çıkarması zorlaşacaktır.turkeyarena.net Bu yüzden önce saçınızı yıkamanız tavsiye edilir. Ayrıca badem yağının sivilce çıkardığı için yüz kısmına sürülmemesi önerilir.

2. elif

elif Moderator

Badem Yağı Nasıl Kullanılır? Saçlar için susam, fındık, ceviz ve çam terebentin yağıyla birlikte saça friksiyon yapılarak kullanılır. Kabızlık için doktor kontrolünde günde 1 çay kaşığı içilir.

Yapacağınız banyo sonrasında elinize biraz sürüp nemli saç uçlarınıza yaymanız, birçok saç kreminden ve jöleden daha etkili bir sonuç verecektir. Ve kurumuş saç uçlarınız oldukça canlı görünecektir.

Ayrıca, eve geldiğiniz bir akşam badem yağını tek başına saç diplerinize sürebilir, bir-iki saat beklettikten sonra saçınızı yıkayabilirsiniz.

3. Funda3418

Funda3418 Well-Known Member

arkadaşlar badem yağı kullananlar varmı saçları için gerçekten iyi geliyormu

4. Ayşe Melek

Ayşe Melek Well-Known Member

badem yağı tek başına saça sürüldüğünde pek işe yaramıyormuş galiba aktar söylemişti ama ne derece doğru bilemem

5. Misafir

Misafir Guest

Badem yağı yüzde yada ciltte tüylenme yapıyormu, tüy uzatma özelliği olduğu için kafam karıştı

6. ot-gu

ot-gu Genel Sorumlu

Bunuda deneyelim bakalım :)

7. pınar5

pınar5 Guest

bagdem yağı saça nasıl uygulanır?

8. GamZe

GamZe Moderator

9. Misafir

Misafir Guest

ben kullanıyorum gayet memnunum çok ince telli ve çabuk kıralan bir saça sahibim bunun yanı sıra uzun sacımıda çok seviyorum vazgeçemiyorum bu yüzden badem yağını haftada 1-2 defa kullanıyorum hint yağınında saça çok iyi geldiği söyleniyor

10. Misafir

Misafir Guest

ben badem yağını denedim işe yarıyo eskiye göre daha parlak ve yuuşak ama tek başına işe yaramıyo fazla tavsiyem duş sonrası kullanın ama fazla sürmeyin aksi halde saçlarınızı sertleştiriyor :)

11. Misafir

Misafir Guest

badem yağı tüy uzatma işlemi yapar

12. Misafir

Misafir Guest

Benim cildim çok kuru çok kaşınır yüzüm falan böyle pul pul dökülür acaba badem yağının faydası olurmu. Bir yan etkisi falan varmı?

13. Misafir

Misafir Guest

ben uzun zamandırdan beri kullanıyorum diyelimki ayda badem yağını kullanmadın 5 cm uzuyorsa badem yağı ile 8 cm falan uzar çok etkili

Sayfayı Paylaş