Babalık izni kaç gündür

Konusu 'İş Hayatı' forumundadır ve OrKuN tarafından 28 Ocak 2012 başlatılmıştır.

  1. OrKuN Well-Known Member


    Eşi doğum yapan işçinin doğum izni - İş Kanunu
    eşi doğum yapan memura kaç gün babalık izni verilir
    Torba Yasa Tasarısında (Af Tasarısı) Yapılan Yeni Değişiklikler
    Memurlar İçin Babalık İzni Süresi Kaç Gün? SGK lılar Kaç Gün Babalık İzni Yapabiliyor? Çalışma Kanunu Babalık İzni, Babalık İzni 10 gün mü oldu?

    Öncelikle baba olduysanız tebrik ederiz. Babalık izni konusu cevap bulmakta zorlanılan bir konu çünkü uygulamalar farklılır gösterebiliyor. Öncelikle İş Kanununda (Çalışma Kanunu) babalık izni düzenlenmemiş olduğundan SGK lı çalışanlara ait kanunen düzenlenmiş bir babalık izni uygulaması bulunmuyor. Çalışılan işyerinin düzenlemeleri bu durumdan dolayı farklılık gösterebiliyor. Yani bazı işyerleri 3 bazı işyerleri ise 2 gün babalık izni verebiliyor. Devlet memurlarının babalık izni ise kanunen 3 gün olarak belirlenmişti ve son düzenlemeyle (torba yasası) bu süre isteğe bağlı olarak 10 güne kadar çıkarılabilmektedir.

    10 günlük babalık izni
    657 sayılı Kanunun 104. maddesinin (B) bendine eklenen yeni cümle şu şekildedir:

    “B) Memura, eşinin doğum yapması hâlinde, isteği üzerine on gün babalık izni; kendisinin veya çocuğunun evlenmesi ya da eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşinin ölümü hâllerinde isteği üzerine yedi gün izin verilir.”

    3 gün olarak verilen izin 10 güne çıkarılmıştır. Hali hazırdaki olaylarda ,eğer memurun durumu, doğumdan sonraki 10 günlük süre içindeyse, kalan sürece izin verilmelidir. Eğer doğumdan sonraki 10 gün geçmiş ise artık memurra bir daha kalan 7 günlük izin verilmemelidir.
     



Sayfayı Paylaş