Atatürkün Söylediği Sözler Ve Nerede Söylediği

Konusu 'İle İlgili Sözler' forumundadır ve hakan788 tarafından 15 Ekim 2015 başlatılmıştır.

1. hakan788 Well-Known Member

Sivas kongresinde: Mustafa Kemal Atatürk "ya istiklal ya ölüm"

18 Haziran 1926'da Gazi suikast dolayısıyla Anadolu Ajansına demeç verdiği sırada: Benim naciz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.

Amasya Genelgesinde: Vatanın bütünlüğü, Milletin istiklali tehlikededir. Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.

Baş Komutanlık Meydan Muharebesinde: Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri.

Çanakkale Savaşında: Ben, size taarruz emretmiyorum; ölmeyi emrediyorum!Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler ve kumandanlar geçebilir.

İkinci İnönü Muharebesinde (İsmet İnönü’ye Kutlama Telgrafı): Siz orada yalnız düşmanı değil,Milletin ters talihini de yendiniz.

İstanbula geldiğinde itilaf donanmalarını görünce: "Geldikleri gibi giderler" suriye cephesinde yıldırım orduları grup komitesi iken mondros imzalanmış ve 13 kasım 1918 de İstanbul'a çağrılmıştır.

Sakarya Meydan Muharebesinde: Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla sulanmadıkça terk edilemez.”

Sayfayı Paylaş