Atatürk'ün İlginç Sözleri

Konusu 'İle İlgili Sözler' forumundadır ve hakan788 tarafından 3 Ekim 2015 başlatılmıştır.

1. hakan788 Well-Known Member

Atatürk’ün Ünlü Sözleri

Adalet gücü bağımsız olmayan bir milletin, devlet halinde varlığı kabul olunamaz. 1920

Basın milletin müşterek sesidir. Başlıbaşına bir kuvvet, bir okul, bir öncüdür. 1922

Ben askerliğin herşeyden ziyade sanatkarlığını severim. 1912

Biz Türkler tarih boyunca hürriyet ve istiklale timsal olmuş bir milletiz.

Bizim görüşümüz -ki halkçılıktır-kuvvetin, kudretin, egemenliğin, yönetimin doğrudan doğruya halka verilmesidir, halkın elinde bulundurulmasıdır. 1920

Bütün ümidim gençliktedir. 1919

Büyük hedefimiz, milletimizi en yüksek medeniyet seviyesine ve refaha ulaştırmaktır.

Büyük Türk ordusu! Dünyanın hiçbir ordusunda yüreği seninkinden daha temiz ve daha sağlam bir askere rastgelinmemiştir. 1921

Egemenlik verilmez, alınır.

Egemenlik, kayıtsız şartsız ulusundur.

Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.

Hiçbir zafer amaç değildir. Zafer, ancak kendisinden daha büyük bir amacı elde etmek için belli başlı bir vasıtadır. 1921

Hürriyet olmayan bir memlekette ölüm ve çöküş vardır. Her ilerleyişin ve kurtuluşun anası hürriyettir. 1906

Hürriyet ve istiklal benim karakterimdir. 1921

Millete efendilik yoktur. Hizmet vardır. Bu millete hizmet eden onun efendisi olur. 1921

Milleti kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir.

Milletimiz davranışlarında ve gayretlerinde sarsılmaz bir bütünlük gösterdiği için başarılı olmuştur.

Ordular, ilk hedefiniz Akdenizdir. İleri!

Öğretmenler: Yeni nesiller sizlerin eseri olacaktır.

Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.

Savaş için düşmanı ordugahımızda beklemektense, onu uzaktan karşılamak yeğdir. 1914

Süngülerle, silahlarla ve kanla kazandığımız askeri zaferlerden sonra, kültür, bilim, fen ve ekonomi alanlarında da zaferler kazanmaya devam edeceğiz.

Tam bağımsızlık, ancak ekonomik bağımsızlıkla mümkündür. 1922

Tarih bir milletin kanını, varlığını hiçbir zaman inkar edemez. 1919

Türk Milleti bağımsız yaşamış ve bağımsızlığı varolmalarının yegane koşulu olarak kabul etmiş cesur insanların torunlarıdır. Bu millet hiçbir zaman hür olmadan yaşamamıştır, yaşayamaz ve yaşamayacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti mutlu, zengin ve muzaffer olacaktır.

Türkiye Cumhuriyetinin temeli kültürdür.

Yarım hazırlıkla, yarım tedbirle taarruz, hiç taarruz etmemekten daha fenadır. 1922

Zafer, "Zafer benimdir" diyebilenindir. Başarı ise, "Başaracağım" diye başlayarak sonunda "Başardım" diyebilenindir.

Sayfayı Paylaş