Asurlular Hakkında Kısa Bilgi

Konusu 'Tarih' forumundadır ve RüzGaR tarafından 3 Haziran 2008 başlatılmıştır.

1. RüzGaR Super Moderator

asurlular nedir, asurlular kimdir, asurluların kanunları, asurluların başkenti neresidir, asurluların buluşları, asurluların dini inancı, asurluların yönetim şekli, asurluların geçim kaynakları, asurluların ekonomisi, asurluların tanrıları, asurluların parası, asurluların icatları, asurluların inançları, asurlular özet

1. Mezopotamya'nın Asur şehrinde yaşamışlardır. İlk zamanlarda ticarete önem vermişlerdir. Bu süreçte Ana­dolu'da koloniler kurmuşlardır.
    Kolonilerden en önemlisi Kayseri Kültepe'de kurulmuş olan Kaneş idi.
    Not: Kaneş'te (Kültepe) yapılan araştırmalar sonucu Anadolu'daki ilk yazılı belgeler bulunmuştur. Bu durum Anadolu'ya yazıyı Asurluların getirdiğini göstermiştir.
    2. Hititlerin yıkılmasından sonra Ön Asya'da güçlü bir devlet olarak ortaya çıkmışlardır. Doğu ve G.D.Anadoluyu, Suriye'yi, Filistin'i ve Mezopotamya'yı egemenliklerine almışlardır. Bu yerlerden ağır vergiler almışlardır.
    3. Çok tanrılı bir dinsel yaşayışları vardır.turkeyarena.net Asur kral­ları tanrı kral olduklarını topluma kabul ettirmişlerdir.
    4. Kültürel çalışmalara önem vermişlerdir. Mezopo­tamya'nın Ninova şehrinde tarihin bilinen ilk kü­tüphane­sini kurdular.
    5. Med–Babil ittifakı Asur devletine son vermiştir.

2. Hayal18 Active Member

çok çok teşekkürler süper olmuş

3. Misafir Guest

Yaaaa odevım için asurlularla ılgılı kısa bır bılgı arıyorum buraya geldim çok saolun.

4. Misafir Guest

Asurlular hakkında önemmli bilgiler acilll

5. Misafir Guest

Çok teşekkür ederim dersimde çok yardımcı oldu sizin sayenizde 95 aldım sağolun tekrardan :)

Sayfayı Paylaş