Askerlik İşlemleri

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 30 Eylül 2008 başlatılmıştır.

1. EjjeNNa Administrator

Askerlik İşlemleri

Yaptığımız anket sonuçlarına göre askerlik çağına yaklaşmış birçok arkadaşımızın "Askerlik çağı nedir?" sorusunun yanıtını tam olarak veremediklerini gördük.

Askerlik Çağı, her erkeğin nüfus kütüğünde yazılı olan yaşına göre, 20 yaşına girdiği yılın Ocak ayının birinci gününden başlayarak erbaş ve erler için 41 yaşına girdiği yılın ilk Ocak ayının birinci gününde biten süredir.
    Askerlik çağına gelmiş olan tüm erkek öğrencilerin askerlik yükümlülüklerini ertelemeleri gerekmektedir. Bu da çoğu kişiye oldukça karmaşık görünen bir işlemdir.

Üniversite öğrencileri birinci sınıfa başladıklarında genellikle askerlik çağına henüz gelmemiş olurlar. Bu öğrencilerin ciddi anlamda askerlik yükümlülükleri üniversiteden mezun olmalarından sonra başlar. Ancak asıl sorunu niversite eğitimi için veya üniversite sonrası master eğitimi için yurt dışına gidecek olanlar yaşar. Bunun sebebi yapılacak işlemlerin genelde net olarak bilinmemesidir. Biz burada bu konuya açıklık getirmek istedik.

Amerika'da Master Eğitimi Alacaklar İçin Askerlik Erteleme İşlemleri

Master yapmak üzere Amerika'ya gitmeyi düşünüyorsanız, askerlik hizmetiniz ile ilgili işlemleri eksiksiz olarak tamamlamanız, öncelikle (Amerika'da master yapmayacakmışsınız gibi) askerlik kararınızı aldırmanız gerekmektedir. Kararı aldırdıktan sonra ise askerliğinizi ertelemeniz için Amerika'da bağlı olduğunuz eğitim müşavirliğine başvurarak özel öğrencilik statünüzün tanınmasını talep etmeniz gerekir. Böylelikle eğitim müşavirliğinde dosyanız açılacak ve ilk sevk tehriniz için başvurmanız gerekecektir. Bu bölümde size Türkiye’de yapmanız gereken işlemleri anlatmaya çalışacağız.

Askerlik Kararı Aldırma İşlemleri (Dört Yıl ve Daha Fazla Süreli Yüksek Öğretim Kurumlarından mezun Olan Yükümlülerin Askerlik Kararı Aldırmak İçin Yapacakları İşlemler )

a. Dört yıl ve daha fazla süreli yüksek öğretim kurumlarından mezun olanlar iki ay içinde kayıtlı bulundukları askerlik şubesine aşağıda yazılı belgelerle müracaat ederler:
    1. Dilekçe
    2. Diploma, mezuniyet veya çıkış belgesi sureti (Belge suretleri askerlik şubesi başkanı tarafindan aslı görülerek onaylanır. Varsa, noter tasdikli belgeler de kabul edilir.)
    3. Yurtdışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olanlardan diploma ve tercümesi ile Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafindan verilen denklik belgesi sureti
    4. Nüfus cüzdanı sureti (Askerlik şubesi başkanı veya resmi makamlarca tasdikli)
    5. Askerlik cüzdanı (Yurt dışından müracaat edenlerden istenmez)
    6. Fotoğraf
    b. Yabancı askerlik şubelerine müracaat eden yükümlülerden de yukarıda yazılı belgeler istenir ve kayıtlı oldukları askerlik şubelerinden alınacak talimata göre işlemleri başlatılır.

c. Yurtdışından müracaat eden yükümlülerin, yukarıda yazılı belgeler ile askerliklerine karar alınır ve haklarında düzenlenecek Askerlik Durum Belgesi'nin birer sureti ilgili konsolosluk aracılığı ile yükümlülere gönderilir.

Üniversite (Lisans) öğreniminizi yurtdışında yaptıysanız, diplomanızın denkliğinin Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'nca belgelenmesi gerekmektedir. Bunun için;

• Lise diplomanızın aslı veya onaylı sureti ve eğer diploma yurtdışından alınmış ise, lise denklik belgesi,
    • Yükseköğretim diplomasının aslı, şayet diploma düzenlenmemiş ise mezuniyet belgesinin aslı ve bu belgelerin onaylı çevirisi,
    • Öğrenim süresi içinde alınmış ders ve notları gösteren belgenin (transcript) aslı ve onaylı çevirisi, ve
    • 2 adet vesikalık fotoğraf ile
    YÖK Başkanlığı Denklik Birimi,

06539 Bilkent, Ankara, Turkey

adresine başvurmanız gerekmektedir. Gerekli diğer belgelerin tamamlanarak askerlik kararının alınması üzerine tarafinıza “Askerlik Durum ve Müsaade Belgesi” verilir.

Sayfayı Paylaş