Aşk Şarkılarındaki İsyan

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve abdulkadir tarafından 12 Aralık 2008 başlatılmıştır.

1. abdulkadir Well-Known Member

Şarkı sözleri almış başını gidiyor. İncelmiş ve derin ifadelerin yerini isyan sözcükleri almış durumda. İsteyen istediği melodilerle, istediğini dile getiriyor. Fakat bu ‘özgürlüğü', sorumsuzca hakarete, saygısızlığa vardıranlar da yok değil. Hatta arabesk ve fantezi müzik örneklerini çok dikkatli dinlemenize bile gerek yok; bir tanrıya bir sevgilisine tapanlar, "Beni unuttun" deyip yaratıcısına isyan edenler...

Söyledikleri şarkılarda, sevgilisine tapanlar ve secde edenlere şimdi öldükten sonra gitmek için çırpındığımız cenneti değişmemek eklendi "Dünyaya bir daha gelsem sevgilim, arar bulurum yine seni severim... ‘Cenneti değişmem saçının teline', ömrümün yettiği kadar seni severim." Bu sözler, son günlerin en çok dinlenen, Ferhat Göçer'in, "Cennet" isimli şarkısına ait.

Mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşanan aşk hikâyesini konu edinen şarkıda geçen, "Cenneti değişmem saçının teline" sözüyle çift taraflı şoke olduk! "Ne büyük aşkmış be. Adam cenneti bile değişmem diyor" demek geldi içimizden ama diyemedik. Diyemedik, çünkü cenneti hiç kimse için veremeye niyetimiz yok. Müzik, bizim toplumumuzda özgürlüklerin en iyi derecede yaşandığı sanat dallarının başında geleni.

İsteyen istediği şarkıyı yapıyor, istediğini okuyabiliyor. Fakat şarkılardaki özgürlükler bazen çok uç noktalara ulaşıyor.

Birçok şarkı ve türküde, Allah'a isyan eden, dini değerlerimizi ayaklar altına alan sözler var. Allah'a isyan edilen şarkılar daha çok arabesk ve fantezi müzik dallarında görünüyor. Arabesk şarkıların temelinde yatan sevgiliye yönelik isyan sözcükleri çoğu zaman da Allah'a isyan etmeye kadar ulaşıyor.

İbrahim Tatlıses'in, "Bir Tanrı'ya (Allah'a) taptım, bir de sana", Müslüm Gürses'in "Evvela Huda'yı tanımasaydım, vallahi sen benim Allah'ım olurdun ", son zamanlarda Ebru Gündeş'in seslendirdiği "Tanrım, dünyaya beni sen attın, çile çektirdin, derman arattın, madem unutacaktın, beni neden yarattın" ve Mahsun Kırmızıgül'ün, "Sevdim seni Rabbim kadar" sözleri, Allah'a isyan edilen şarkıların önde gelenleri sadece.

Sayfayı Paylaş