Apple'dan Müthiş Yenilik SIM Kartlar Telefona Gömülü Gelecek

Konusu 'Teknoloji Haberleri' forumundadır ve OrKuN tarafından 16 Kasım 2011 başlatılmıştır.

1. OrKuN Well-Known Member

Sim kart takıp çıkarmak gerçekten çok zahmetli ve sürekli bu işi yaptığımızda binlerce TL verdiğimiz cihazlarında hemen yıpranmasına neden oluyor. Ben Galaxy S II kullanıyorum ve telefonun arka kapağını çıkarırken gerçekten korkuyorum elimde kalacak diye. Hatta eski bir telefon aldım diğer hattım için mecbur onuda yanımda taşıyorum. Ama bu bile kesin çözüm olmuyor kullandığım internet paketlerinin dolması sonucu diğer hattımın internet paketinden yararlanmak için yine değiştirmek zorunda kalıyorum. Sonuçta pahalı cihazlarımızın sürekli arka kapaklarını ve bataryasını sökerek SIM kart değiştirmek benim gibi çoğu kullanıcı için istenmeyen bir durum. İşte burda Apple'dan müthiş bir yeni patent başvurusu geldi. Apple, mobil ağ operatörleri arasında geçiş yapabilen gömülü bir SIM kartının patentini aldı.

Patent, her ağ operatörü için geçerli bilgilere sahip gömülü bir modülden bahsediyor. Kullanıcı, iTunes yoluyla bir ağ operatörü seçiyor ve gerekli bilgiler ağa yansıtılıyor.

GSM ağ güvenliği, SIM ve ağa ait Oturum Açma Merkezi ile arasındaki gizli bir veriye dayanır. Bu veri hiçbir zaman iletilmez ve her SIM farklı bir gizli veriye sahiptir. Ancak bu gizli veriyi telefona yerleştirmek, onları üretim sırasında ön-programlamak ve bu veriyi üreticiyle paylaşmak anlamina geliyor.

Patent, çıkartılabilir SIM gereksiniminin telefonları ağırlaştırdığını ve maliyetini artırdığını da söylüyor. Patente göre bir SIM slotuna sahip olmak, "SIM kartı bulmak kolay olmadığında" kullanıcının seçeneklerini azaltıyor.

Apple'ın gömülü SIM yolunda geçmesi gereken GSMA ve GSM standartları yolları da bulunuyor. Zira Avrupa'daki tüm mobil ağların GSM standardına uyması gerekiyor. Bunun yanında mobil ağ operatörlerinin kendileri için oldukça değerli olan gizli anahtarları kullanıcıya vermeside göründüğü kadar kolay olmayabilir.

Sayfayı Paylaş