Apartmanda köpek beslemek yasak mı 2014

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 13 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. BaRıŞ Well-Known Member

Apartmanda köpek beslemek kanunen yasak mı?

Öncelikle doğanın bir dengesi olduğu ve bu dengenin bozulması yine biz insanlara zarar vereceğini hatırlatarak; insanların bile bunaldığı bazen boğulacak gibi olduğu küçücük dairelerde köpek bakılması ne derece doğru bir davranış ayrı bir tartışma konusu olsa gerek.

Gelelim olayın hukuki boyutuna;

Yönetim planında bağımsız bölüm, eklenti ve ortak yerlerinde hayvan beslenmesi yasaklanmışsa, kat malikleri kurulunun izin verdiğine dair belge ibraz etmeyenin etrafına rahatsızlık vermemiş olsa bile, bağımsız bölümde köpek beslemesi mümkün değildir. Yönetim planında köpek beslenmesi konusunda bir yasak bulunmadığı haldeyse Kat Mülkiyeti Kanununda yer alan rahatsız etmeme koşulunun oluşması gerekir. Yönetim planında böyle bir yasak yoksa besleyebilirsiniz.

Kat Mülkiyeti Kanununda, hayvan beslenmesini yasaklayan bir hüküm olmayıp, bu hususta aslolan yönetim planıdır. Yönetim planında ortak mahaller için yasaklama getirilmiş ise ortak mahallerde; bağımsız bölümler için de yasaklama getirilmişse bağımsız bölümlerde de hayvan beslenemez. Apartman sakinlerinden birinin açacağı bir dava ile hayvan beslenmesinin yasaklanmasına karar verilir. Ve icra marifetiyle hayvan tahliye edilir.

Sayfayı Paylaş