Apartmanda Güneş Enerjisi

Konusu 'Hukuk Rehberi' forumundadır ve EmRe tarafından 24 Şubat 2012 başlatılmıştır.

1. EmRe Well-Known Member

Apartman Çatısında Güneş Enerjisi Paneli Sorunları
    Apartmanda anlaşmazlık, Evinizde Güneş Enerjisi
    Çatıdaki Güneş Enerjisi Ve Çatıya Verilen Zarar

Apartmanda Güneş Enerjisi

634 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu

Madde: 16

Kat Malikleri ana gayrimenkulü bütün ortak yerlerine, arsa payları oranında ortak mülkiyet hükümlerine göre malik olurlar.

Kat malikleri ortak yerlerde ortak yerlerde kullanma hakkına sahiptirler. Bu hakkın genel kömürlük, garaj, teras, çamaşırhane ve çamaşır kurutma alanları gibi yerlerdeki ölçüsü aksine sözleşme olmadıkça her kat malikine ait arsa payı ile orantılıdır.

GÜNEŞ ENERJİSİ SİSTEMİ ana yapıya ve komşulara zarar vermiyor, binanın statiğini tehlikeye düşürmüyor ve yararlanılan kısım arsa payı oranı olarak diğer kat maliklerinin yararlanmasına engel olmayacak mesaha üzerine kuruluyorsa diğer kat maliklerinin rızasının alınmasına gerek yoktur.

YARGITAY 18. Hukuk Dairesi 1-2-1994 E
    1993/14123.K.1994.1901

Soru: Beş katlı bir apartmanın birinci katının sahibiyim çatıda bulunan güneş enerjimin sökülmesini beşinci kat sahibi istiyor yasal mı? Ne yapabilirim?

'Yargıtay'ın yerleşmiş uygulamalarına göre, onaylı projesinde bulunmasa dahi diğer kat maliklerinin muvafakatı alınmaksızın çatı veya terasta güneş enerjisi ile ısıtma sisteminin kurulmasına tesisin kurulacağı çatıda anayapıdaki tüm bağımsız bölümlere yetecek miktarda ve bu iş için elverişli alanın bulunması, tüm bağımsız bölümler için bu sistemin kurulması halinde anayapının taşıyıcı sistemine
    ( statiğine ) zarar verilmemesi, tesisin kurulduğu yerde kapladığı alanın ilgili bağımsız bölümün arsa payına tekabül edecek miktarı aşmaması, tekniğine uygun olması ve arıza halinde diğer bağımsız bölümlere ve ortak yerlere gelebilecek bir zararın önlenmesi konusunda gerekli tedbirlerin alınmış olması kaydıyla izin verilmektedir.

Şu kadarki, yönetim planı veya kat malikleri kurulu kararı ile kesin yasaklama varsa sayılan bütün koşullar yerine getirilmiş olsa dahi çatıda güneş enerjisi sistemi kurulamaz. Onaylı projede güneş enerjisi sistemine yer verilmiş olması halinde de, sistemin projeye uygun şekilde ve gösterilen yerde kurulması gerekir. ''

Yargıtay 18.Hukuk Dairesinin 18.2.2002 Tarih,Esas 2002/354 Karar 2002/1878 sayılı kararı bu şekildedir.

Bu kararlardan da anlaşılacağı üzere konu hakkında yönetim planında yasaklama olup olmadığına bakmanız öncelikle gerekmektedir.Yönetim planında yasaklama yoksa yukarıdaki karar gereği güneş enerjisi sistemi kurulmasında yasal bir engel bulunmamaktadır.

Ancak yönetim planında yasaklama varsa yukarıdaki yargı kararında sayılan unsurları taşısanız dahi bu sistemi kurmanız mümkün değildir.,

30 dairelik bir apartmanda çatıya güneş enerjisi sistemi taktırabilir

Sayfayı Paylaş