Ana ve Babaya Hürmet...

Konusu 'Dini Sohbet' forumundadır ve abdulkadir tarafından 25 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

1. abdulkadir Well-Known Member

Hz.Musa Aleyhisselam bir gün İlhâm-ı Rabbâni ile Antakya şehrine gider.Şehrin kapısında salih bir zât ile karşılaşır. O zat:

-Yâ Musa,bu şehirde hiç kimse de konuk oldun mu?

-Hayır ey kimse,olmadım.
    -
    Eğer olmak isterseniz,buyurun diyerek evine davet eder.Hz Musâ Aleyhisselam da "Davete icâbet etmek lâzımdır" diyerek o zatın evine teşrif ederler.

O zat elinden geldiği kadar bir şeyler hazırlar ve Hz Musa aleyhisselama ikramda bulunur.Yemekten sonra Musa Aleyhiselam,Şam tarafına gideceği için o zata veda eder. O salih zat:

-Ya Musa ,yürüyerek gitmekten,binek ile gitmek daha iyidir.Binek ister misin?diye sorar.Hazreti Musa da "Olursa daha iyi" diye cevap verir.
    Bunun üzerine o zat evinin üzerine çıkarak gökteki bulutlara bakar.Bir parça bulut gelerek "Ya Veliyyullah muradınız nedir?" diye sorar. O da nereye gitiğini sorunca,Horasan tarafına gittiğini söyler."Sana lüzum yoktur" der ve o bulut gider.

Başka bir bulut gelir. O da Irak tarafına gittiğini söyler.Onu da gönderir.
    Üçüncü bir bulut daha gelir ve ona sorduğu zaman,şam tarafına gittiğini söyleyince "Ya bulut,sana bir emanetim vardır,aşağı in" der. Bulut da aşağı inerek Hz .Musa Aleyhisselamı alır ve kısa bir zaman zarfında Şam'a ulaşır.

Musa Aleyhisselâm:

-Ya Rabbi! Benim itikadım o idi ki,bu zamanda arz üzerinde ben kulundan efdal ve ekrem bir kulun yoktur.Halbuki velilerinden bir kulunun duasına muhtaç oldum.Bu mertebe ve keramete o kulun nasıl ulaştı,deyince,Cenâb-ı Hakk:

-Ya Musa! O kuluma, o kerameti ebeveynine ziyade hürmet ve riâyet ettiği için verdim.Bu,dünyada olan ihsanımdır.Âhirette vereceğim nimetler ise hudutsuzdur,diye buyurmuştur......

Sayfayı Paylaş