Amd mi? yoksa İntel mi?

Konusu 'Donanım' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 21 Eylül 2010 başlatılmıştır.

1. BaRıŞ Well-Known Member

Amd ve İntel arasındaki fark nedir ?
    Selam arkadaşlar yeni bir tartışma konusu başlatmak istiyorum.
    Hangi marka işlemciyi tercih ediyorsunuz ve neden?
    Amd ve intel işlemciler arasındaki büyük farklar nelerdir ?

2. BaRıŞ Well-Known Member

Hangisi daha iyi işlemci üretiyor dersen intel iyi derim, ancak Fiyat/Performans konusunda amd daha iyi. Tabi bu benim görüşüm...

3. BaRıŞ Well-Known Member

Uzun yıllardır INTEL işlemci kullanırım ilk defa AMD'nin Fiyat/Performans bakımından bu kadar fark attığını gördüm. Param olsa i7 alırım ama aşşağısı için AMD daha iyi.

4. EmRe Well-Known Member

Intel teknoloji olarak 32nm'de, AMD ise 45nm'de halâ bu demek oluyor ki; Intel daha az enerji çekip ısınma sorununu büyük oranda kontrol altına alıyor. AMD her zaman INTEL'i takip ediyor, ne hikmetse farkı koydu gidiyor. Intel'in 32 nm teknolojisi ile overclock göz kamaştırıcı gerçekten, arttırdığınız her voltaj için performansı ikiye katlıyor.

AMD ne zaman bu teknoloji ile karşımıza gelir diye meraklanmıyor değilim. Bunu da yaparsa AMD açık ara ile Intel'i sollayabilir.

5. BaRıŞ Well-Known Member

AMD'nin ısınma sorunu çoktan bitti... sen ilk çıkan amd'lerden bahsediyorsun. Asıl aşırı ısınan Core i serisi intel'ler AMD PHENOM II serisi ile ATHLON serisi asla aşırı ısınmıyor. en iyi işlemciyide AMD üretiyor. tpx

6. EmRe Well-Known Member

32nm ile 45nm arasında ki farktan söz etmiştim. Eğer 32 nanometrik teknolojisine sahip bir işlemci, 45 nanometrik bir işlemciden fazla ısınıyorsa diyecek sözüm yok

Amd f/p bakımından Intel'den daha iyi olduğunu belirttim ama en iyi işlemciyi Intel üretiyor. Aksi halde AMD bu teknoloji için Intel'in peşine düşmezdi ve Intel'den önce 32 nm teknolojisini tanıtabilirdi.

7. BaRıŞ Well-Known Member

Basit bir doğa kanunu :
    yüzey küçüldükçe ısınma artar. ;)

8. BaRıŞ Well-Known Member

İntel de amd de cevre sartlariyla birlikte isinir. Eger iyi bi kasan varsa sogutmasi iyiyse hiçbir koşulda ne amd de ne intelde ısınma sorunu olmaz. İntel teknolojide ilerde falan diyorsun doğru ama hala her yeni islemci için anakart değiştirmek zorundasın CPU fiyatına birde bunu eklersen istediği kadar ileri teknoloji olursa olsun amd'nin gerisinde oldugunu görürsün. Amd iyiymiş intel iyiymiş falan bunlara gerek yok benim param vardır amd alırım senin paran vardir intel alırsın fakat onemli olan nokta kim üç asağı beş yukarı aynı performanstaki şey için daha fazla para ödemek ister?

9. BaRıŞ Well-Known Member

Bildiğim kadarıyla AM4 32nm işlemciler için olacak ve AM4 anakarta AM3 işlemci takılabilecek. AMD kullanıcı bütçesine göre üretim yapıyor. zenginlere göre üretim yapsa 22nm üretimini başlatırdı. teknoloji olarak geride olduğunu düşünmüyorum sadece piyasa sonradan girmenin verdiği zorlukla müşteri bütçe araştırması yaparak pazarlama stratejisini fiyat/performans odaklı tutuyor kanımca.

10. EmRe Well-Known Member

kısaca açıklarsak
    AMD - fiyat/performans
    Intel - Kalite

11. BaRıŞ Well-Known Member

yanlış bilgi, AMD enaz INTEL kadar kalitelidir.
    Doğrusu böyle olmalıydı tpx

Sayfayı Paylaş