Ali Nazik

Konusu 'Mutfak Bölümü' forumundadır ve Pelin tarafından 26 Haziran 2008 başlatılmıştır.

1. Pelin Super Moderator

Ali Nazik
    İçindekiler
    • 200 gram kıyma
    • 1 tatlı kaşığı domates salçası
    • 1 adet domates
    • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
    • karabiber
    • tuz
    Beğendisi için
    • 2 adet patlıcan
    • 3 diş sarımsak
    • 4 yemek kaşığı süzme yoğurt
    • tuz
    Sosu için
    • 1 yemek kaşığı tereyağ
    • Kırmızıbiber
    Hazırlanışı
    1. Patlıcanlar közlenir.
    2. Kıyma salça ile kavrulur.
    3. Karabiber ve robottan geçirilmiş domates püresi eklenip suyu çektirilir.
    4. Tuz ilave edilip altı kapatılır.turkeyarena.com
    5. Közlenmiş patlıcanlar, sarımsak, tuz ve yoğurt robotta krema kıvamına gelene kadar çekilir.
    6. Tereyağ, kırmızı biberle yakılır.
    7. Tabağa alınan patlıcanlı kremanın üstüne kavrulmuş kıyma konulup en son yakılmış tereyağ gezdirilir.
    Notlar
    • Ben patlıcanları mikrodalga fırında kabukları soyulmuş şekilde 10 dakikada közledim.
    • Süzme yoğurt yerine normal yoğurt da kullanabilirsiniz.turkeyarena.com
    • Bu yemeği patlıcan püresinin üzerine sarımsaklı yoğurt dökerek de servis edebilirsiniz. Ben karıştırmayı tercih ediyorum. Bu şekilde patlıcan çok daha güzel kıvam alıyor.
    • Domatesleri robottan geçirdiğim için kabuklarını soymuyorum. Siz isterseniz soyabilirsiniz.
    • Yemeği yapmam bütün hazırlıkları dahil toplam 15 dakika sürdü. Yapacağınız işlerin sırasına karar verdiğiniz taktirde çok hızlı ve lezzetli yemekler yapabilirsiniz.

2. Pelin Super Moderator

Oktay Usta Ali Nazik Tarifi
    Malzemeler:
    • 3 Adet patlıcan
    • 200 gr Kuz eti
    • 3 Adet domates
    • 2 Adet yeşil biber
    • 1 Çorba kaşığı yoğurt
    • 4 Diş sarımsak
    • 1 Çorba kaşığı tereyağı
    • 1 Çay kaşığı toz kırmızı biber, yağ, Tuz ,Kekik
    Yapılışı :
    Patlıcanları közleyip kabuklarını soyalım. İri parçalar halinde doğrayalım. Diğer tarafta kuzu etlerini yaprak şeklinde keselim. Etleri kızartalım. Etlerin üzerine tereyağı ve toz kırmızı biber serpelim. Tuz, kekik, dilim domates ve yeşil biber ilave edip çevirelim. Patlıcanları servis tabağına alıp üzerine yoğurt ilave edelim. Pişirdiğimiz etleri yanlarına ve üzerine dizelim. Kalan tereyağını yemeğimizin üzerinde gezdirelim. Maydanozla süsleyip servis yapalım.

Sayfayı Paylaş