Ali Kuşçu Otobiyografisi

Konusu 'Hakkında Bilgi' forumundadır ve Seçkin tarafından 29 Eylül 2016 başlatılmıştır.

1. Seçkin Well-Known Member

Ali Kuşçu, asıl adı Ali Bin Muhammed (1403, Semerkand - 16 Aralık 1474, İstanbul), Timur İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu'nda bir astronom, matematikçi ve dil bilimcidir. Gökbilimci ve kelam alimi olan Ali Kuşçu, 15. yüzyıl'da Semerkant'ta doğdu. Babası Muhammed, Timur İmparatorluğu Sultanı ve astronomu Uluğ Bey'in kuşçusu olduğu için, ailesi "Kuşçu" lakabıyla meşhur oldu. 16 Aralık 1474 tarihinde İstanbul'da vefat etti.

Ali Kuşçu Otobiyografisi

İsmim Ali Bin Muhammed’dir. 1403 yılında Semerkant’ta doğdum. Babam Muhammed, Timur İmparatorluğu Sultanı ve astronomu Uluğ Bey'in kuşçusu olduğu için, ailesi "Kuşçu" lakabıyla meşhur oldum ve halk arasında Ali Kuşçu olarak anılmaya başladım. Küçük yaştan itibaren matematik ve astronomiyle meşgul oldum. Bursalı Kadızâde Rumî, Gıyâseddin Cemşîd ve Muînuddîn Kâşî hocalarımdan matematik ve astronomi dersleri aldım. Daha sonra eğitimim için Kirman'a gittim. Burada Hall-ü Eşkâl-i Kamer (Ay Safhalarının Açıklanması) adlı risale ile Şerh-i Tecrîd adlı eserlerimi yazdım. Semerkant ve Kirman'da eğitimimi tamamladıktan sonra Uluğ Bey'e yardımcı oldum ve rasathanesine müdür oldum. Uzun Hasan'ın sözcülüğünü yaptıktan sonra II. Mehmed'in davetiyle İstanbul'a geldim. Osmanlı - Akkoyunlu sınırında II. Mehmed'in emriyle Ayasofya medresesine müderris oldum.

Sayfayı Paylaş