Alacağınız eğitimin denkliğini araştırın

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 13 Eylül 2008 başlatılmıştır.

1. EjjeNNa Administrator

Alacağınız eğitimin denkliğini araştırın

Amerika'da alacağınız master eğitiminin Türkiye'de Yüksek Öğretim Kurulu tarafından tanınıp tanınmayacağını iyice araştırmalısınız. Yurtdışındaki yüksek öğretim kurumlarından alınan diplomaların Türkiye’de geçerli olabilmesi için Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından onaylanarak denklik belgesi verilmesi gereklidir.

Yüksek öğretimi kazanç kapısı olarak gören yurtdışındaki bazı üniversiteler ile aracı kuruluşlar, Öğrenci Seçme Sınavı’nın (ÖSS) açıklanacağı günlerde yoğun bir kampanya ile öğrencilere cazip imkanlar sunmaktadırlar.Ancak, bu üniversitelerin çoğunluğu YÖK tarafından tanınmamaktadır. Sizlerin ve ailelerinizin ileride uğrayacakları telafisi mümkün olmayan durumlarla karşılaşmamanız için aşağıdaki hususlara dikkat edilmesinde büyük yarar vardır.

1. Bazı aracı kuruluşlar, basın ve yayın organlarına vermiş oldukları ilanlarda, reklamını yaptıkları üniversitelerin YÖK tarafından tanındığını da belirtmektedir. YÖK’ten onaylatmadan, bu tür bilginin doğruluğuna kesinlikle inanılmamalıdır.
    2. Yurtdışındaki üniversiteler YÖK tarafından sürekli olarak değerlendirilmekte ve daha önceki yıllarda tanınmakta olan bazı üniversiteler hakkında tanınmama kararı alınabilmektedir. Tanınmamasına karar verilen yüksek öğretim kurumlarında daha önce öğrenimlerine başlayan öğrencilerin hakları saklı kalmakta; ancak, söz konusu tanınmama kararının alınmasından sonra bu kurumlarda eğitime başlayarak diploma alanlara denklik belgesi verilmemektedir. Bu nedenle, yurtdışına gitmeye karar verdikten sonra YÖK Denklik Bürosuna dilekçe ile başvurarak, gideceğiniz üniversitenin ve programın tanınıp tanınmadığını öğrenmenizde yarar bulunmaktadır.
    3. Bazı kuruluşlar, yurtdışındaki üniversiteler ile anlaşma yaptıklarını, sizlerin bir süre Türkiye’de eğitim gördükten sonra burada aldığınız dersleri yurtdışındaki üniversitelere transfer ederek, kısa bir süre sonra o üniversitelerden diploma alabileceğiniz garantisini vermektedir. Türkiye’de kanunen yüksek öğretim kurumu niteliği olmayan kuruluşlarda eğitim görerek yüksek lisans diplomasını bu şekilde alacak olanlara denklik belgesi verilmemektedir.
    4. Devam zorunluluğu olmayan ve açıköğretim tarzı eğitim yapan yabancı üniversiteler tarafından verilen diplomalara YÖK tarafından denklik belgesi verilmemektedir.
    Eğitiminizi tamamladıktan sonra, eğitiminizin Türkiye'deki denkliği için Yüksek Öğretim Kurulu'na başvuruda bulunabilirsiniz: Başvuru için gerekli belgeler

Not: Yüksek Öğretim Kurulu tarafından yapılan denklik işlemleri sırasında, başvuru sahiplerinden herhangi bir ücret alınmamaktadır. Ayrıca, yapılan başvuruların takip edilerek kolaylaştırılması şeklinde bir uygulama kesinlikle söz konusu değildir. Yüksek Öğretim Kurulu'na şahsen başvuru yapılabileceği gibi, gerekli belgelerin posta yolu ile de gönderilmesi mümkündür. Yurtdışında yüksek öğrenim gördükten sonra denklik başvurusunda bulunmak isteyenler bu tür aracı kişilere itibar etmemelidir.

Sayfayı Paylaş