Ahtapot Salatası

Konusu 'Mutfak Bölümü' forumundadır ve Pelin tarafından 15 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

1. Pelin Super Moderator

Ahtapot Salatası

Malzemeler:
    • 1 adet ahtapot
    • 2 dolu çorba kaşığı kimyon
    • taze soğan
    • kornişon turşu
    • limon zeytinyağı
    Yapılışı:
    Ahtapotu kafasını keserek yıkıyorum. (Ahtapotun üzerinde sümüksü bir sıvı oluyor bu sıvı haşlandıktan sonra kayboluyor.) Eğer kafasını da lezzetli bulanlar varsa yani kafasını da ziyan etmem yerim diyen varsa kafasıyla da haşlayabilir kafasıyla haşlanacaksa kafasını içinin iyice temizlenmesinde fayda var.

Ahtapot düdüklü tencerede (büyüklüğüne göre) ortalama 20–30 dakikada haşlanıyor.
    Ahtapotu tencereye koyduktan sonra üzerine 2 dolu dolu çorba kaşığı kimyon ve üzerini birkaç parmak geçecek kadar su ekliyorum ve orta ateşte pişiriyorum. Ateşten indirdiğim tencereyi havası çıktıktan sonra açıyor ve ahtapotu temizliyorum.

Bu şekilde pişirdiğimde temizlemesi de çok kolay. Derisi kolaylıkla hatta kendiliğinden çıkıyor.(temizlendiğini anlamak için ölçüt bacakların üzerinin pürüzsüz ve beyaz olmasıdır) Temizlenmiş ahtapotun bacaklarını küp şeker büyüklüğünde doğradıktan sonra yeşil soğan ve kornişon da doğruyorum. Daha sonra zeytinyağı ve limon ekliyorum. Tuz eklemeye gerek yok, çünkü ahtapotun kendi tuzu yeterli oluyor.

Salatayı servis etmeden en az birkaç saat önce limon ve zeytinyağı ile karıştırmakta fayda var. Çünkü ahtapot yağı ve limonu iyice özümsüyor.

Her şeyi fazla mı ayrıntılı yazdım bilmem ama ben hiç bilmeyen birine göre tarif etmek istedim. Umarım beğenirsiniz.

AFİYET OLSUN.
    Alıntı

2. küçük hanım Active Member

3. pult Well-Known Member

aa senin ağzının tadı kaçmış herhalde:) bu güne kadar yediğim en güzel salatalardan biridir herhalde,tayvanda yemiştim gerçekten çok lezzetli.
    yengece benzeyen sırtı yuvarlak kabuklu garip bir canlı gördüm adam haşayıp satıyor kocamanda bir yaratık millet sıraya girmiş,vardır bir hikmeti diye bende daldım sıraya,neyse aldım yengecimi eleman kocaman bir folyo tabağa koyup verdi yanına biraz salata falan ilave etti yemeden önce fotoğrafını çektim arşive bakıp koyacağı fotoğrafını buraya,herneyse bu bir deniz böceğiymiş çok garip bir görüntüsü var hayvanın ayaklı bir inşaat kaskına benziyor tadı çok güzeldi ağzınızda hemen eriyen tavuk etini hayal edin öyle bir şey ben çok beğendim.

Sayfayı Paylaş