Abdullah bin Hanzala

Konusu 'Sahabeler' forumundadır ve OrKuN tarafından 18 Şubat 2008 başlatılmıştır.

1. OrKuN Well-Known Member

Abdullah bin Hanzala

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Abdullah bin Hanzala hazretleri, Eshâb-i kirâmdan, şehâdeti ile meşhûrdur. Babası da, Eshâbdan olup, (Gasîl-ül-melâike) Meleklerin yıkadığı Sahâbî lakabıyla tanınmıştır. Annesi Cemile binti Abdullah’tır.[/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Babası Hanzala, Uhud vak’ası gecesi evlenmiş, ertesi gün Uhud’da şehîd olmuştur. Hz. Abdullah, Peygamber efendimizin vefâtında yedi yaşında idi ve Peygamberimizi görüp, gönüllere şifâ olan sohbetine kavuşmuştur.

Rü’yâda gördüm
    [/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Hz. Abdullah, 682 senesinde, Hara savaşında Zilhiccenin bitmesine üç gün kala, perşembe günü şehîd olmuştur.[/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Önce sekiz oğlunu, birer birer savaş meydanına çıkarıp, hepsi şehîd olduktan sonra, kılıcının kınını kırarak askerlerin içine dalmış, şehîd oluncaya kadar mücâdele etmiştir.[/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Abdullah bin Ebî Süfyân anlatır:[/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]"Ben babamı şöyle derken işittim: Abdullah bin Hanzala’yı şehîd edildikten sonra rü’yâda çok güzel bir şekilde gördüm. Kendisine sordum:[/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- Ey Ebû Abdurrahmân, sen öldürülmedin mi?[/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- Evet, fakat öldürülünce, Rabbim beni Cennetine koydu. Ben burada serbestçe dolaşıyor ve Cennet ni’metlerinden istifade ediyorum.[/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- Ya senin eshâbın, arkadaşların? Onlara ne oldu?[/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- Onlar benim sancağım etrafındadırlar. Ki, sen bunu görüyorsun.Aramızda olan bu konuşmalardan sonra, uykumdan uyandım. Gördüğüm rü’yânın Hz. Abdullah bin Hanzala için hayırlı olduğunu anladım."[/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Süfyân bin Selim’in rivâyetine göre, Iblis, Hz. Abdullah bin Hanzala’ya göründü ve ona dedi ki:[/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- Dinle sana birşey öğreteyim.[/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Hz. Abdullah da cevap verdi:[/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- Senden birşey öğrenmeye ihtiyacım yoktur.

Baskasından birşey isteme!
    [/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Şeytan tekrar dedi ki:[/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- Dinle de, istersen alır, istemezsen almazsın.[/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Şeytan, sonra sözlerine şöyle devam etti:[/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- Ey Hanzala’nın oğlu, Allahtan başkasından birşey isteme! Her istediğini Allahü teâlâdan iste! Kızdığında, nasıl bir hâl aldığına bir bak![/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Sen kızdığın zaman, ben sana hakim olurum.[/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Abdullah bin Hanzala hazretleri, ziyâret için, arkadaşları ile beraber, Sa’d bin Ubâde hazretlerinin oğlunun evine gitmişti.[/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Namaz vakti gelince ev sahibine, imâm olmasını teklif ettiler. O da misâfirlerden birinin imâm olmasını istedi. Hz. Abdullah şöyle rivâyette bulundu:[/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- Resûlullah efendimiz, "Bir kimsenin kendi yatağında yatması, hayvanına binmesi ve evinde imâmlık etmesi evlâdır" buyurdu.[/FONT]

Sayfayı Paylaş