98 oktanlı benzin kullanımı

Konusu 'Oto Yardım' forumundadır ve OrKuN tarafından 6 Ocak 2008 başlatılmıştır.

1. OrKuN Well-Known Member

1998 model Toyota Corolla XE kullanıcısıyım. 87 bin km'deki aracımda daha önceleri normal benzin kullanıyordum şimdi de süper benzine geçtim. İleride süper de piyasadan kalkacağından kurşunsuz 98 oktanlık benzine geçmeyi düşünüyorum. Bu yeni yakıtın farkı ne? 1300 cc'lik karbüratörlü aracımda veya yeni çağdaş enjeksiyonlu araçlarda bu geçiş öncesi bir ayar yapılması gerekiyor mu?

2. OrKuN Well-Known Member

1998 model olan Toyota Corolla 1.3 XE karbüratörlü aracınızda asıl kullanılması gereken kurşunsuz normal veya süper benzindir. Kurşunlu benzinin kullanım alanı tüm dünya otomobil motorlarının kurşunsuz olarak imal edilme mecburiyeti nedeni ile üretiminin kısıtlanıp kaldırılması sonucunda doğal olarak kurşunsuz kullanımı mecbur olmuştur. Ancak aracınızın motorunun iç yapısının zaten kurşunsuz benzine uygun üretilmiş olması iç yapı elemanları olarak herhangi bir olumsuzluk yaratmayacağı gibi kurşunsuz benzinin atomik yapısı nedeniyle de çekiş daha da artacak ve CO% değerlerinde oluşan farklılık da yeniden ayarlama ile düzenlendiğinde tüketim de daha ekonomik olacaktır. Çağdaş enjeksiyonlu araçlar ise zaten kurşunsuz benzin ile çalıştığından zaten herhangi bir düzenlemeye ihtiyaç olmadığı gibi zaten sistemde var olan lambda sensör aracılığı ile yapılan gaz analizin sonucunu bu sensör değerlendirerek gerekli düzenlemeleri yapmaktadır. Kurşunlu benzin ile kurşunsuz benzin arasındaki en belirgin fark isminden de anlaşıldığı gibi kurşun kimyasalının varlığı veya var olmamasıdır. Kurşun çok zehirli bir kimyasal olması sebebiyle çevre sağlığı açısından yasaklanmış ve kurşunsuz olan yakıt üretimi ve buna uygun motor iç aksam ve işletim sistemleri ile alternatif yaratılmıştır. Motorların iç dizayn yapısı gereği sıkıştırma oranları paralelinde yanma sıcak yanma odası içinde pistonun emdiği taze hava ile karışık yakıtın hızla sıkıştırılması sonucunda bujinin ateşlemesi ile yakıt yanar ve genişleyerek oluşturduğu genleşme gücü ile pistonu tekrar aşağıya iterek klasik bir içten yanmalı motorun ısı enerjisini iş enerjisine çevirme işlemi oluşur. Bu işlemde yukarıda da bahsettiğim gibi hızla yanma hücresinin içine sıkıştırılan hava yakıt karışımının motorun sıkıştırma oranı ile de bağlantılı olarak buji öncesi kendiliğinden ateşlenme riski vardır. Kendiliğinden ve bujinin ateşleme işlevinden önce oluşan bu kendiliğinden ateşlenme vuruntu, avans tabir ettiğimiz olumsuzluğa neden olarak yanma olayının patlamaya dönüşmesine yol açarak hem motorun iç aksamlarına ağır hasarlar verir hem de aracın performansında ciddi kayıplara da yol açar. Yakıtın iç yapısında var olan kurşunun da belirli bir oranda varlığı ile bu vuruntu oluşmayarak sadece buji ateşlemesi ile yanma sağlanır. İşte yakıtın bu iç kimyasal ve kurşun ağırlıklı kimyasallarının oranının artışı ile de belirlenmiş oktan sayıları budur. Yüksek oktanlı yakıtın iç kimyasal yapısı ile yakıtın basınç ve ısı nedeni ile kendiliğinden ateşlenmesi mümkün olmadığından sıkıştırma oranı yüksek motorlarda da gerek görülen ve önerilen oktanlarda yakıt kullanılması gerekiyor. Kurşunun yakıtlarda kullanılmasının yasaklanması sürecinde ise farklı kimyasal karışımlar ile çevre sağlığına çok zararlı olan kurşuna alternatif yaratılarak kurşunsuz yüksek oktanlı benzin üretilmiştir. Aracınızın motor iç yapısı ve sıkıştırma oranı gereği kullanması gerekli yakıt oktanı 90 dolaylarındadır. Normal ve süper kurşunlu benzinin olmaması durumunda ise iç yapısı zaten kurşunsuz benzine uyumlu olarak üretilmiş olan motorunuzda kullanılması en mantıklı olan yakıt 95 oktan kurşunsuzdur. Daha da yüksek oktanlı benzin kullanmanız ise oktan yüksekliği nedeniyle bazı çekiş düşüklüğü sorunları yaşanabilir. Yüksek oktanlı benzinle çalışan motorların ateşleme zamanlama ayarları da bu yakıtın özellikleri paralelinde farklılıklar arz eder. Sonuçta size bir getirisi ve avantajı olmayacaktır.

Sayfayı Paylaş