7.Sınıf Türkçe Çalışma Kitabı Koza Yayınları Sayfa 10-11-12-13-14-15

Konusu 'Türkçe 7. Sınıf' forumundadır ve CAN tarafından 30 Eylül 2012 başlatılmıştır.

1. CAN Well-Known Member

2012-2013 7.Sınıf Türkçe Çalışma Kitabı Koza Yayınları Sayfa 10-15
    7.Sınıf Türkçe çalışma kitabı Koza yayınları Keloğlan etkinlikleri sayfa 10-15 arası yapamayanlar için yardımcı olur umarım. Not: Eksik veya hatalı gördüğünüz yeri lütfen bu konuya mesaj yazarak belirtiniz.

Keloğlan Etkinlikleri

Sayfa 11
    Keloğlan
    1.Etkinlik
    Daha sonraki yaşamımda farklı şekillerde davranmaya başladım. Hayatıma yeni bir bayaz sayfa açtım. Artık hiçbir şey eskisi gibi değildi.

2.Etkinlik
    Serpmek: Bir şeyi dağılacak şekilde dökmek, saçmak. Cümle: Kuşlara yem serptim.
    Ekmek: Tahıl unundan yapılmış hamurun fırında, sacda veya tandırda pişirilmesiyle yapılan yiyecek. Cümle: Saba kahvaltı için bakkaldan 3 ekmek aldım.
    Dökmek: Sıvı veya tane durumunda olan şeyleri bulundukları kaptan başka bir yere boşaltmak. Cümle: Sürahideki suyu yere döktüm.
    Saçmak: Bir şeyi ortalığa dağıtmak, dökmek. Cümle: Tüm kalemlerimi yere saçtım.

Sayfa 12
    3.Etkinlik
    Keloğlan kel ama iyi çocuktur/Aklı taş çıkartır müneccimlere.
    Keloğlan zekasıyla müneccimlerden aşağı kalmaz

Düşünür iki kafadar güneşe karşı/Bakarız dünyanın durumu kötü
    Dünyanın durumunuiki kafadar bir düşünürüz.

Başları dara düştü mü hemen/Yetişiriz öteki kardeşler.
    Başında dert olan kardeşlerin yardımına koşarız.

Bazı kelimelerin yerine yeni kelimeler kullanıldı.Örneğin akıl yerine zeka, dar yerine dert gibi kelimeler kullanıldı.

4.Etkinlik
    Sen benim için çok önemli, değerli bir kişisin.

Sayfa 13
    5.Etkinlik
    Benim hayalimdeki keloğlan temiz, saf, iyi huylu, annesine ve çevresindekilere sürekli yardımcı olmaya çalışan hazır cevap ve zeki birisidir.

Sayfa 14
    6.Etkinlik
    Altı çizilecek yerler;

İlk dize, bu ciddiyetin neden olduğu mesafeli havayı kaldıramayacak kadar sıcaktı. İçim ılıdı birden. Okudukça çocukluğuma döndüm. Çocukluğumun kitaplarına. İlk göz ağrısı masalların büyülü dünyasıa bir kapı aralandı sanki. Keloğlan'ın eli benim de elime değdi.

"bir ülkeyi yüzyıllık uykusundan uyandıracak" inançla doldum

Keloğlan şiiri bende saflığı, insanlara yardımın önemini, zekayı, insanlara karşılıksız olarak yardımcı olma duygularını uyandırıyor.

Sayfa 15
    7.Etkinlik
    Sevgili Günlük;
    Keloğlan kitabında temizliği saflığı, insanlara yapılan yardımları hatırladım. İnsanlara yardım etmek gerekiyor. Zor durumda kalan yakınlarımıza mutlaka yardımcı olmalıyız yardım etmeliyiz. Kimseye yüz çevirmemeliyiz. Bizim zor anlarımızda nasıl birileri yardıma koşuyorsa biz de başkalarının yanında yardıma hazır olduğumuzu göstermeliyiz herzaman.

Sayfayı Paylaş