2012 Kira Artış Oranı

Konusu 'Güncel Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 18 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. BaRıŞ Well-Known Member

2012 Kira Artış Oranları
    Kira artış oranı, Fahiş kira artışı bitiyor!
    2012 Kira Artış Oranı nedir, Kira Artış Oranı 2012

Kira artışı ÜFE'yi geçemeyecek,
    Yeni Borçlar Kanunu, kira artışına nasıl çözüm getiriyor?

Tüketiciyi Koruma ve Bilinçlendirme Derneği TÜKODER’in yaptığı açıklama ile 2012 yılında kira artışlarının % 6 oranında olacağı açıklandı. Buna göre ev sahiplerinin kiralara artık ev sahiplerinin kafalarına göre yada enflasyon oranlarına göre zam yapamayacaklarını belirttiler.

Bu konuda yargı kararları ve genelgelerin olduğunu belirten Tüketiciyi Koruma ve Bilinçlendirme Derneği yetkilileri bu miktardan fazla zam isteyen ev sahiplerine kiracıların karşı koymasını ve % 6 dan fazla zamlı ödeme yapmamalarını önerdiler.

Bu konuda da bazı tavsiyelerde bulunan yetkililer kiracıların ilk zamlı kirayı havale yoluyla ödeme yapmalarını eğer ev sahibi havaleyi kabul ederse kira bedelini de kabul etmiş olacağını belirttiler. Kiracının evle ilgili yasal sorumluluklarını yerine getirirse % 6 lık zammı yaptıktan sonra evde oturma hakkına sahip olduklarını belirten yetkililer şu anki kanunlar yetkisinde kiracıların haklarının artık koruma altında olduklarını belirttiler.

Bundan önceki yıllarda kira artış bedeli TÜFE ve Tefe fiyatlarına göre belirleniyordu. Fakat ekonomik koşulların değişmesi ile bir kira yasası çıkarıldı ve kira artış bedeli artık her yıl devlet tarafından özel olarak belirlenmeye başladı.

Buna göre bu sene ki kira artış bedeli kesin olarak % 6 oranında. Eğer hukuki koşullar altında bir sözleşmeniz var ise artışı % 6 olarak yapın. Bunun haricinde kira artışı yasal ve hukuki değil.

Kaynak: finanstek

2. Misafir Guest

tükoder i telefonla aradım bu haberin kendilerine ait olmadığını söylediler.
    tükorder diye başka bir derneğe ait olabileceğini söylediler, bu derneğide aramaya çalıştım ama ne maillerime nede telefonlarıma cevap vermediler.

Bu haberi nereden aldınız kanun çıkarıldı demişsiniz kanunun tarih ve sayısınıda verirseniz daha iyi olur. teşekürler.

3. Misafir Guest

ayrıca haberi aldığınız finanstek sitesinde de cevap alamadım.

Bilgi kirliliğine neden olmamak adına daha dikkatli haber yapmanızı tavsiye ediyorum.

4. Misafir Guest

4 yıldır kira artışı yapılmamış olan bir daireye bu yıl % kaç artış isteyebiliriz

5. ot-gu Genel Sorumlu

4 yıldır zam yapmamanız sizin insafınızdandır ama her yıl enaz enflasyon artışı kadar zam yapabilirsiniz.

Sayfayı Paylaş