1996 model Corolla SW'nin yakıt tüketimi yüksek gerçekleşiyor

Konusu 'Toyota' forumundadır ve OrKuN tarafından 6 Ocak 2008 başlatılmıştır.

1. OrKuN Well-Known Member

1996 model, klimalı, Toyota Corolla 1.6 SW aracımı 2-3 ay önce satın aldım; ancak bu aracı pek tanımıyorum. Bu aracın teknik verilerini, ne kadar benzin sarfiyatı olduğunu bilemiyorum. Ortalama 150-170 km/s hızla giderken 10-15 dakika klimayı açtım. Hesaplamam sonrası km'de 300 bin lira gibi bir benzin tüketimi ortaya çıktı. Sizce bu rakam sürat veya klima ile ilgili mi yoksa aracımda bir sorun mu var? Aracın enjeksiyonlarını otomatik makine ile yıkattım; bir sorun olmadığını söylediler. 1100 km yolun 2.5 depo ile kat edilmesi sizce normal mi? Opel Astra iki depo ile bu yolu kat ediyormuş hem de klima açık olarak. Sizce sebep ne olabilir? Aracım nasıl bir kullanımda ekonomik olur?

2. OrKuN Well-Known Member

1996 model olan Toyota Corolla 1.6 SW aracınızın benzin depo hacmi 50 lt. Uzun yol kullanımında ise ortalama kaç km/s süratle kullandığınızı bilemiyorum ancak tüketimi para ile değil de öncelikle lt hesabı yaparak ölçmeniz, değişken olan benzin fiyatları nedeniyle bazı yanılgıları bertaraf edecektir. Diğer araçların depo hacmi farklılıkları nedeniyle mukayese yapmak da yanıltıcı olabilir. Sonuçta aynı araçlarla mukayese tercih sebebidir. Verdiğiniz tüketim ortalamalarına göre uzun yol kullanımında ortalama 11.37 lt yakıt tüketmişsiniz. Klimalı olarak kullanımınızda ise 17 litre gibi bir ortalama var ki ya yanlış hesaplama olabilir. Eğer doğru hesaplanmışsa tüketim çok yüksek. Bu araçların yakıt tüketimleri, şehir içi kullanımda 9-10 lt ortalamalarındadır. Bence yetkili bir serviste daha ciddi bir test yapılması sorunun nedenini belirleyecektir.

Sayfayı Paylaş