1993 model toyota Corona'nın lastik ebadını değiştirmek istiyorum

Konusu 'Toyota' forumundadır ve OrKuN tarafından 6 Ocak 2008 başlatılmıştır.

1. OrKuN Well-Known Member

1993 model Toyota Corona aracımın, ebadı 185/65 R 14 olan lastiklerini 195/50 R 16 lastiklerle değiştirmeyi düşünüyorum. Kullanımda ne gibi dezavantajlarım olur? Bir de seçeceğim lastiklerin hamuru nasıl olmalıdır?

2. OrKuN Well-Known Member

1993 model olan Toyota Corona aracınızın orijinal lastik ebadı olan 185/65 R 14'ün yuvarlanma çevresi 1.84 metre. Bu lastikleri 16 jant uygulaması ile 195/50 R 16 ile değiştirmeniz halinde yuvarlanma çevresi 2 cm artacak; yani kısacası lastik çapı büyüyecek, aracın hızlanma ve performans gücü hem taban genişliği hem çap nedeni ile azalacaktır. Mantıklı olan 185/50 R 16 kullanmanız.

Fakat bu ölçüde lastik bulmak da oldukça güç. Çözüm olarak bence 195/55 R 15 kullanmak daha mantıklı. Lastik hamuru konusunda, sizin beklentileriniz önemlidir. İyi yol tutuş için kaliteli markaların yüksek performansa yönelik ürünlerini tercih etmelisiniz.

3. OrKuN Well-Known Member

Yorumlar için teşekkurler. Bide, aracıma en uygun ve en yüksek performansı verebilecek buji türü hangisidir?

4. OrKuN Well-Known Member

Yüksek performanslı buji olarak farklı markaların seçenekleri var; ancak bu, biraz da motorun kompresyon oranının yüksek olması ve ateşleme sisteminin de maksimum güçte bir üretim olması ile de yakın ilişkilidir. Sizin aracınızın motor ve ateşleme sistem yapısı bu gibi bir uygulama için uygun olmadığından en makul seçim fabrikanın önerdiği orijinal bujilerdir.

5. murat06 Member

bir sürü tamirciye gittim hepsi ayrı ayrı bişeyler diyor kimi motor kulagından dıyor servisi bile kimide lpgden diyor birde motor ekzosu cekıyor oynadıgı ıcın bilgilerınız için tesekur şimdiden

6. ot-gu Genel Sorumlu

öncelikle hayırlı olsun, yalnız konu olarak açmanız lazımdı, arkadaşın lastik konusuyla bir ilişkisi yok sizin sorununuzun.
    benzinde herhangi bir problem yoktur çalışmasında diye tahmin ediyorum bu bilgiyi vermemişsiniz ama olsun, sorun lpg den kaynaklanıyordur büyük olasılıkla, ülkemizde tam profosyonel olarak lpg sistemi takan herhangi bir yer olduğunu düşünmüyorum, bazıları teorikte bilse bile uygulamada bişey olmaz diyerek es geçiyorlardır. Araca lpg takılmadan önce aracın belli bir süre çalıştırılmadan beyindeki bazı değerlerin sıfırlanması(yada fabrika değerlerine yaklaşması) gerekiyor. Bu sürenin yabancı kaynaklarda 1 gün olduğunu okumuştum diye hatırlıyorum biryerden.
    Özellikle teknolojik araçlarda bu bekleme sürelerinin önemli olduğunu düşünüyorum ;)

7. murat06 Member

uzun yol giderken sorun olmuyor gaz dada vites degıştiriken ve rolantide titreme yapıyor cekiş güzel ama silkeleme neden onu cıkaramadım eski ustalar kalmamış ne yapcam anlayamadım servise gittim kulak diyor ama ya kulak değişince aynı olursa diye of of

Sayfayı Paylaş