TurkeyArena

Geri git   TurkeyArena > TurkArena > Serbest Bölge > Hukuk Rehberi

Hukuk Rehberi Hukuk Köşesi Hukuk Rehberi

Mal Paylaşımı Nasıl Olur

Hukuk Rehberi icinde Mal Paylaşımı Nasıl Olur konusu , mal paylaşımı boşanma Vasiyetname yoksa mal paylaşımı nasıl yapılır? miras hukuku mal paylaşımı, miras paylaşımı, boşanmada mal paylaşımı nasıl olur, boşanmada mal paylaşımı, miras mal paylaşımı, mal paylaşımı yasası, ölümde ...

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 13-02-2012, 05:55 PM   #1 (permalink)
Arena Üyesi
 
Üyelik tarihi: Aug 2007
Yaş: 28
Mesajlar: 998
Sponsor Bağlantılar
Standart Mal Paylaşımı Nasıl Olur


Sponsor Bağlantılar


mal paylaşımı boşanma
Vasiyetname yoksa mal paylaşımı nasıl yapılır?
miras hukuku mal paylaşımı, miras paylaşımı, boşanmada mal paylaşımı nasıl olur, boşanmada mal paylaşımı, miras mal paylaşımı, mal paylaşımı yasası, ölümde mal paylaşımı nasıl olur.


Eşin vefatı sonrası mal paylaşımı nasıl yapılır

Soru: Babam hayatta iken yaklaşık beş yıl önce bedelini ödeyerek kendisinden bir arsa satın aldım. Babam yaklaşık altı ay önce vefat etti. Şimdi bir başka hanımından olan oğulları benden hisse istiyor. Vermezsem burayı elimden alacaklarını söylüyorlar. Benim maddi imkanım yok avukat tutamam, acaba bu yeri elimden alabilirler mi? C.G.

Cevap: Bir kimse mirasçılarını mirasından mahrum etmek maksadı ile malvarlığını birilerine verirse, ölümünden sonra mirasçıları mahfuz hisselerini talep edebilir. Ancak vermemiş de satmışsa artık talep edilecek bir şey yoktur. Çünkü ölenin malvarlığından gayrimenkul çıkmış yerine nakit para girmiştir, yani mirasçıların zararı yoktur. Dolayısı ile mirasçılar satın alınan maldan herhangi bir şey talep edemezler. Bu halde mirasçıların eline daha az miktarda mal veya para geçebilir. Zira miras bırakan satış berdelini harcamış olabilir. Bu da onun hakkıdır. Yani bu parayı harcadı, bize bir şey kalmadı, denilemez. Sizin yapacağınız tek şey bu yeri bedeli mukabili aldığınızı ispat etmektir o kadar. Avukat tutmaya gücünüz yok ise bulunduğunuz yerdeki baroya başvurun yardım görürsünüz.

Soru: Biraz karışık gibi
Ablam dört yıl önce boşandı. Bir oğulları vardı. Eniştem ablamdan boşandıktan sonra yeniden evlendi. Bir dairesi vardı. Evlendikten sonra da bir daire aldılar, bu yeni eşinin adına. Baba vefat ederse bu daire kime kalır. Yeni eş vefat ederse onun dairesi kime kalır? T.K.

Cevap: Bir miras problemini yanıtlamak çok zor. Ne için zor, söyleyeyim. Kimin önce öleceği belli mi? İşte zorluğu burada. Biri kalkar önce ölürse bütün sistem değişir. Ancak tabiatın yasaları çalışır da yaş sırası ile ölümün geleceği kabul edilirse ve önce baba ölecek olursa babanın dairesinin dörtte biri yeni eşin, dörtte üçü evladın olacak. Peki yeni eşten yeni evladı olursa ne olacak? Bu durumda dörtte üçlük bölüm çocuklar arasında bölüşülecek. Peki hanım önce ölürse ne olacak. Bu halde yeni çocuk olmadı ise mirasın yarısı eşine diğer yarısı da kadının ana-babasına kalacak. Yani söz konusu çocuğa direkt olarak miras kalmayacak ama bir gün babanın ölümü ile de babaya kalan o yarı hisseden pay alacak. Yani dolaylı bir yarar sağlanacak. Bilmem anlaşılabildi mi?


Boşanırken mal paylaşımı, Boşanma sırasında mal paylaşımı nasıl olur

Mal Rejimi nedir?
Mal rejimi, evliliğin, boşanma, iptal, ölüm gibi nedenlerle sona ermesinde tarafların sahip oldukları malları nasıl paylaştıracakları konusunda yaptıkları sözleşme biçimidir.

A) Kişisel Mallar : Bunlar :
aa) Eşlerden birinin yalnız kişisel kullanımına yarayan eşya ( kadınların takıları, makyaj malzemeleri, erkeklerin kol düğmeleri, tarafların giyecekleri gibi)
bb) Tarafların emek vermeden sahip oldukları mallar ( bağış, miras gibi)
cc) Tarafların evlenmeden ÖNCE sahip oldukları mallar
dd) Mânevi tazminat gibi tarafların alacakları,
ee) Kişisel malların yerine geçenler ( örneğin evlenmeden önce sahip olunan veya miras yolu ile gelen bir evi satıp yerine yenisinin alınması gibi)
ff) Tarafların aralarında kişisel mal olarak kabul edileceğini karalaştırdıkları mallardır.

B) Edinilmiş Mallar:
aa) Tarafların evlenmelerinden başlayarak emekleri karşılığında edindikleri mallar ( Yâni yaptıkları iş ve meslek dolayısı ile elde ettikleri kazançlardan edindikleri mallar)
bb) Sosyal güvenlik ve sosyal yardım kurum ve kuruluşlarının veya personele yardım amacı ile kurulan sandık ve benzerlerinin yaptığı ödemeler ( emekli ikramiyesi gibi)
cc) Çalışma gücünün kaybı nedeni ile ödenen tazminatlar,
dd) Kişisel malların gelirleri,
ee) Edinilmiş malların yerine geçen değerler.

Eğer taraflar arasında yasal rejim olan edinilmiş mallara katılma rejimi uygulanıyorsa o zaman:

- sağ kalan eş veya mirasçıları, diğer eşe ait artık değerin yarısı üzerinde hak sahibi olurlar. Alacaklar takas edilir. (md.236) Yâni sağ kalan eş artık değerin yarısını alır sonra kalan yarının (çocuklarla birlikte mirasçı ise) ¼ nü alır böylece ¾ nü almış olur.
- Ayrıca sağ kalan eş , eski yaşamını sürdürmek istiyorsa ölen eşi ile birlikte yaşadıkları ev ve eşyaların kendisine tahsisini isteyebilir. Ancak bunu için diğer mirasçıların payını ödemesi gerekir. Ödemeyi de ya kendi katılma payını diğer mirasçılara bırakarak ve yetmezse üstüne para ekleyerek yapabilir.(md.240)

Paylaşmalı mal ayrılığında sağ kalan eş gene paylaşma konusu olan mallar arasında ev eşyası veya eşlerin birlikte yaşadıkları konut varsa; bunlar üzerinde kendisine miras ve paylaşmadan doğan hakkına mahsup edilmek ve yetmezse bir bedel eklemek suretiyle mülkiyet hakkı tanınmasını isteyebilir. (md.255)

Mal ayrılığı rejiminde ise kişisel ve ortaklık malları ayrımı yapılmadın sağ kalan eş çocuklarla birlikte mirasçı olmuşsa mirasın ¼ nünü alır. Diğer miras payları burada aynen uygulanır.

Mal Ortaklığında ise eşlerden biri diğerinin rızası olmadan ortaklık mallarına girecek olan bir mirası reddedemeyeceği gibi tereke borca batıksa kabul de edemez.(md.265)

Eşlerden birini ölümü veya diğer bir mal rejiminin kabulü ile mal ortaklığı rejiminin sona ermesi halinde her eşe veya mirasçılarına ortaklık mallarının yarısı verilir.


Konu SaVaŞ tarafından (13-02-2012 Saat 05:58 PM ) değiştirilmiştir..
SaVaŞ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Sponsored Links
Cevapla
LinkBacks (?)
LinkBack to this Thread: http://www.turkeyarena.net/hukuk-rehberi/54646-mal-paylasimi-nasil-olur.html
Konuyu Başlatan For Type Tarih
Yandex This thread Refback 02-05-2014 04:08 PM
evlendikten sonra alınan malların paylaşımı — Yandex: 4 milyon sonuç bulundu This thread Refback 08-01-2013 12:03 AM
Mal Paylaşımı Nasıl Olur - TurkeyArena This thread Refback 15-02-2012 05:02 PM

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar son Mesaj
Miras Paylaşımı Nasıl Yapılır? isKenDeR Sosyal Konular 0 31-01-2013 11:19 PM
Boşanma Davasında Mal Paylaşımı Nasıl Olur SaVaŞ Hukuk Rehberi 0 22-01-2013 11:23 PM
Boyun Fıtığı Nasıl Anlaşılır, Nasıl Belli Olur elif Sağlık-Genel 0 15-11-2012 11:40 PM
Kalp Yetmezliği Nasıl Anlaşılır, Nasıl Belli Olur elif Sağlık-Genel 0 24-09-2012 12:38 AM
Kalp Kapakçığı Ameliyatı Nasıl Yapılır, Nasıl Olur elif Sağlık-Genel 0 16-07-2012 03:18 PM


Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 09:20 PM .


Powered by: vBulletin Version 3.8.8 (Türkçe)
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.1
Türkçeye: ot-gu tarafından çevrilmiştir.
Copyright © 2007-2013 , TurkeyArena , All Rights Reserved

Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre yazan kullanıcılara aittir, yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız iletişim linki vasıtası ile bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.

Enable Top Statistics