TurkeyArena

Geri git   TurkeyArena > Lise Dersleri > Coğrafya

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Tarihi ve Turistik Yerleri

Coğrafya icinde Güneydoğu Anadolu Bölgesi Tarihi ve Turistik Yerleri konusu , Güneydoğu Anadolu Bölgesi Tarihi ve Turistik Yerleri Doğu Anadolu ve Akdeniz bölgelerine komşu olan Güneydoğu Anadolu Bölgesi, yaklaşık 75.000 km²lik yüzölçümüyle Türkiyenin toplam alanının %9.7sini kaplar. Ayrıca Suriye ve Irak ...

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 26-02-2010, 06:50 PM   #1 (permalink)
Super Moderator
 
RüzGaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Aug 2007
Yaş: 25
Mesajlar: 14.372
Sponsor Bağlantılar
Standart Güneydoğu Anadolu Bölgesi Tarihi ve Turistik Yerleri


Sponsor Bağlantılar


Güneydoğu Anadolu Bölgesi Tarihi ve Turistik Yerleri
Doğu Anadolu ve Akdeniz bölgelerine komşu olan Güneydoğu Anadolu Bölgesi, yaklaşık 75.000 km²lik yüzölçümüyle Türkiyenin toplam alanının %9.7sini kaplar. Ayrıca Suriye ve Irak ile sınırı vardır. Bölgenin nüfusu, 2000 Yılı Genel Nüfus Sayımı sonuçlarına göre 6 milyon 608 bin 619dur. Nüfusun 4 milyon 143 bin 136sı kentlerde, 2 milyon 465 bin 483ü köylerdedir. Yıllık nüfus artış hızı binde 24.79 ile Marmara Bölgesinden sonra en fazla olan bölgedir.

Bölgenin kaderini değiştiren GAP kapsamında, bazı ovalarda sulu tarıma geçilmiş ve sanayi bitkileri ekimine hız verilmiştir. Yörenin en kaliteli pamuğu burada yetişmektedir. Petrol, bölgenin en önemli yeraltı zenginliğidir. Raman, Garzan ve Kahta çevresinde üretilen ham petrolün bir bölümü, bölgenin en önemli sanayi kuruluşlarından olan Batman Rafinerisinde arıtılır.


Arkeoloji Müzesi GAZİANTEP

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin sanayi yönünden en önemli ili Gazianteptir. Tekstil, makine ve gıda sanayii oldukça gelişmiştir. Diyarbakır, Mardin ve Şanlı urfada ise çimento, gıda, madeni eşya ve tarım aletleri gibi sanayi kolları ağırlıktadır.


Gaziantep işi örgü el sanatları

Geçmişi Günümüze Taşıyan Gaziantep Verimli topraklar üzerinde kurulmuş olan Gaziantep ili, tarımsal zenginliklerinin yanı sıra bölgenin en önemli sanayi ve kültür merkezidir. Kent içi, zengin bir tarihin ürünü olan mimarlık eserleriyle süslüdür. Kurtuluş Savaşı sırasında Fransız işgaline karşı mücadele veren ve şehre Gazi ünvanını kazandıran şehitler adına dikilmiş Şehitler Abidesi, görülmeye değer güzelliktedir. Kent merkezinde bulunan Kendirli Kilisesi ise 84 yıl önce, Fransız işgalinin hüküm sürdüğü sırada yapılmış olan bir Katolik kilisesidir.

Fırat Nehrinin Türkiye ve Suriye sınırıyla birleştiği yerde bulunan Kargamış, Geç Hititlerin başkentliğini yapmış önemli bir tarihi merkezdir. Diğer önemli bir Hitit kenti de İslahiye yakınlarındaki Yesemektir. M.Ö. 1200800 yılları arasında açık hava heykel yapım atölyesi olarak kullanılan kent, aynı zamanda Anadolunun en eski taş ocakları ndan biridir. Bugün çevrede 200 adet Hitit heykeli bulunmaktadır.

Nizip ilçesine 10 km. uzaklıkta bulunan Belkıs (Zeugma) ise geçmişte önemli bir Roma kenti idi. O dönemde özellikle Roma binalarının zeminlerinde yer alan mozaikleriyle ünlü olan kent, görülmeye değer güzelliktedir.


Yesemek Açık Hava Müzesi GAZİANTEP

9000 Yıl Öncesine Dayanan Eski Bir Tarih Şanlıurfa, tarihi geçmişi 9000 yıl öncesine dayanan bir müze şehridir. Müslümanlığın, Museviliğin ve Hıristiyanlığın büyükbabası olan Hz. İbrahimin doğduğu, Hz. Eyyübün yaşadığı, Hz. İsanın ise kutsadığı Şanlıurfa; Türkiyenin en kutsal kentidir.
Balıklı Göl, Şanlıurfanın en önemli tarihi ve turistik köşelerinden biridir. İnanışa göre; yöre Kralı Nemrut, İbrahim Peygamber?i burada yakılan büyük bir ateşin içine attırmış ve ateşin içinden çıkan su, Hz. İbrahimi yanmaktan kurtarmıştır. Su, bugünkü göle; ateşteki odun parçaları ise göl içindeki balıklara dönüşmüştür. İçinde yüzlerce sazan balığının yaşadığı gölün çevresinde Halil Rahman ve Rızvaniye camileri ile çeşitli dinlenme tesisleri vardır. Balıklı Göl’ün doğu tarafındaki Mevlid Halil Camiinin avlusunda İbrahim Peygamberin doğduğu mağara bulunur. Bu kutsal alanın güneyinde ise batıdoğu doğrultusunda uzanan Şanlıurfa Kalesi yer alır.

Kutsal kitaplarda yazılanlara göre, İbrahim Peygamber Şanlıurfadan güneye doğru göç ederken, Harranda konaklamıştır. İbrahim Peygamberin babası Terah burada hayata veda etmiştir. Ayrıca bir inanışa göre; Hz. Musa, Hz. İsa ve Hz. Muhammedin soyunun temelleri Harranda atılmıştır. Tarihi bir kent olan Harran çevresinde, Mezopotamyada kurulmuş olan çeşitli uygarlıkların izleri görülebilir. Geçmişte ilk İslam üniversitesinin bulunduğu önemli bir kültür merkezi olan kentteki en ilginç eser, İslami çağdan kalma 40 metrelik Rasat Kulesi kalıntısıdır.

Nemrut Dağı Eteklerindeki Şehir Tarihin en eski uygarlıklarının beşiği olan Adıyaman, ülkenin turizm yönünden en önemli illerindendir. Özellikle Kahta bölgesindeki Nemrut Dağında bulunan anıt mezar, tapınak ve kral heykelleri turistlerin yoğun ilgisini çeker.

Adıyaman ili toprakları üzerinde kurulan Kommagene Devletinin (M.Ö. 1. yüzyıl) sanata hayranlığı ile tanınan Kralı I. Antiokhus; kendi mezarının anıtsal güzellikteki Nemrut Dağının zirvesinde bulunmasına karar vermiştir.turkeyarena.com
Dağın zirvesinde bulunan I. Antiokhusun anıt mezarı; doğu, batı ve kuzeyde sert kayalara oyulmuş teras biçimindeki üç kutsal alan ile çevrilidir. Doğu terasta sırasıyla; Sanat Tanrısı Apollo, Bereket Tanrıçası Tyche (Fortuna), Gökyüzü Tanrısı Zeus, Kuvvet Tanrısı Herkül, Kral Antiokhus ile kartal ve aslan heykelleri yer almaktadır. Nemrut Dağı, özellikle batı terasında gün batımında eşsiz bir pastoral güzelliğe bürünüp, ziyaretçilere yaşam boyu unutamayacakları anlar yaşatır. Dağa çıkış için en uygun dönem, 15 Mayıs-15 Ekim günleri arasıdır.

Eskiyle Yeninin Buluştuğu Kent: Diyarbakır Tarihi surlar, Roma İmparatoru Constantinus tarafından yaptırılmıştır. Ulu Camii, önceleri Aziz Thomas Kilisesi iken sonradan camiye çevrilmiştir. Kentte bulunan Meryem Ana Kilisesi ise M.S. 3. yüzyıldan kalma eski bir kilisedir. Cumhuriyet döneminin ünlü şairlerinden Cahit Sıtkı Tarancı ve büyük Türk düşünürü Ziya Gökalpin doğdukları evler de müze haline getirilmiştir.


Nemrut ADIYAMAN

Diyarbakırın folk sanatı çok zengindir. Karacadağ eteklerinde dokunan kilim, heybe, çorap ve keçelerde işlenen motifler ve renkler göz alıcıdır. Davul ve zurna eşliğinde oynanan Delilo, Halay, Çaçan ve Çepik adlı halk dansları ilgi çekicidir. Kentte ayrıca kuyumculuk, bakırcılık ve ipekçilik de gelişmiştir. Kentin asıl sembolü ise ağırlıkları 75 kga varan karpuzlardır.


Müze haline getirilen Ziya Gökalpin evi DİYARBAKIR

Tarih Hazinesi. Mardin, 12. ve 13. yüzyıl Türk mimarisinin doğaya uyum sağlamış örnekleriyle dolu bir müze şehridir. Kentte evlerin dış cepheleri adeta bir mücevher gibi işlenmiştir. Midyat ilçesi, özellikle birbirinden güzel tarihi evleri ve gümüş işçiliği ile tanınır. Telkari denilen geleneksel gümüş işleme sanatı, buradan Türkiyeye yayılmıştır. Kale, cami ve köprüleriyle ünlü kentteki Mardin Kalesi (M.S. 10. yüzyıl), Ulu Camii (12. yüzyıl), Latifiye Camii (14. yüzyıl) ve Kasımiye Medresesi (15. yüzyıl) görülmeye değer güzelliktedir. Kent çevresinde ilgi çeken yerler arasında Dayrul Zaferan Manastırı da bulunur. Süryanilerin dini merkezi olan manastırın 1600 yıllık bir geçmişi vardır.


Süryani Evi, Midyat MARDİN

Kasımiye Medresesi MARDİN

Kara Altın Yatağı Batman, Türkiyenin petrol çıkarılan ve işlenen önemli bir kentidir. Kent çevresinde bulunan en önemli tarihi merkez Hasankeyftir. 12. yüzyılda Artukoğullarının başkenti olan Hasankeyf, birbirinden güzel yapılarla donatılmıştır. Kale, Dicle Nehri üzerindeki büyük köprü kalıntıları, Ulu Camii ve Zeynel Bey Kümbeti kentin en önemli tarihi zenginlikleridir.

Siirt Bölgenin en önemli tarım ve hayvancılık merkezlerinden olan Siirt, GAPla birlikte giderek büyüyen modern bir şehir halini almıştır. Siirt çevresinde en fazla ziyaret edilen yerlerin başında Aydınlar gelir.turkeyarena.com Anadolunun en ünlü evliyalarından olan İsmail Fakirullah Efendinin türbesi, Aydınlarda bulunur. İlginç mimarisi olan türbenin içinde ayrıca ünlü Türk astronomi bilgini İsmail Hakkı Efendinin de türbesi bulunmaktadır. 54 yazılı eseri bulunan İsmail Hakkı Efendinin yaptığı çalışmalar ve kullandığı aletler Aydınlar?daki Astronomi Müzesinde sergilenmektedir.

Nuhun şehri 2.114 m. yüksekliğindeki Cudi Dağı eteklerinde yer alan Şırnak ili çevresinde, tarım ve hayvancılık gelişmiştir. Şehir anl***** gelen Şır ve Nuh anl***** gelen Nak kelimelerinin birleşmesiyle oluşan kentin adı Nuhun Şehri anlamındadır. Şırnaktan 45 km. uzaklıkta bulunan Cizrede ise Nuh Peygambere ait olduğu söylenen, Nuh Peygamber Türbesi bulunmaktadır.

RüzGaR isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Sponsored Links
Alt 09-02-2011, 03:17 PM   #2 (permalink)
Arena Üyesi
 
Üyelik tarihi: Oct 2010
Mesajlar: 1.217
Standart

Allah razı olsun sizden beni bi dertten kurtardınız valla çok teşekkür ederim
Emel isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla
LinkBacks (?)
LinkBack to this Thread: http://www.turkeyarena.net/cografya/32638-guneydogu-anadolu-bolgesi-tarihi-ve-turistik-yerleri.html
Konuyu Başlatan For Type Tarih
güneydoğu anadolu bölgesi turistik yerleri — Yandex: 633 bin sonuç bulundu This thread Refback 14-03-2013 09:59 PM
güneydoğu anadolu bölgesi en önemli üç şehri — Yandex: 1 milyon sonuç bulundu This thread Refback 12-03-2013 08:12 PM
güneydoğu anadolu bölgesi turist yerleri — Yandex: 345 bin sonuç bulundu This thread Refback 28-02-2013 08:17 PM
güneydoğu anadolu bölgesinin tarihi yerleri — Yandex: 5 milyon sonuç bulundu This thread Refback 21-01-2013 06:11 PM

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar son Mesaj
Doğu Anadolu Bölgesi Tarihi ve Turistik Yerleri RüzGaR Coğrafya 10 04-05-2014 02:19 PM
Ege Bölgesi Tarihi ve Turistik Yerleri RüzGaR Coğrafya 4 30-11-2011 01:46 PM
Karadeniz Bölgesi Tarihi ve Turistik Yerleri RüzGaR Coğrafya 1 05-01-2011 04:30 PM
İç Anadolu Bölgesi Tarihi ve Turistik Yerleri RüzGaR Coğrafya 1 28-11-2010 04:41 PM
Marmara Bölgesi Tarihi ve Turistik Yerleri RüzGaR Coğrafya 1 21-11-2010 11:05 PM


Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 01:25 PM .


Powered by: vBulletin Version 3.8.8 (Türkçe)
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.1
Türkçeye: ot-gu tarafından çevrilmiştir.
Copyright © 2007-2013 , TurkeyArena , All Rights Reserved

Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre yazan kullanıcılara aittir, yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız iletişim linki vasıtası ile bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.

Enable Top Statistics