TurkeyArena

Geri git   TurkeyArena > Lise Dersleri > Coğrafya

Marmara Bölgesi Tarihi ve Turistik Yerleri

Coğrafya icinde Marmara Bölgesi Tarihi ve Turistik Yerleri konusu , Marmara Bölgesi Tarihi ve Turistik Yerleri Adını Marmara Denizinden alan bölge, Türkiyenin kuzeybatı köşesinde yer alır ve yüzölçümü 67.000 km²dir. Karadeniz, Marmara ve Ege denizlerine komşudur. İstanbul ile Çanakkale Boğazı ...

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 25-02-2010, 07:17 PM   #1 (permalink)
Super Moderator
 
RüzGaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Aug 2007
Yaş: 25
Mesajlar: 14.403
Sponsor Bağlantılar
Standart Marmara Bölgesi Tarihi ve Turistik Yerleri


Sponsor Bağlantılar


Marmara Bölgesi Tarihi ve Turistik Yerleri
Adını Marmara Denizinden alan bölge, Türkiyenin kuzeybatı köşesinde yer alır ve yüzölçümü 67.000 km²dir. Karadeniz, Marmara ve Ege denizlerine komşudur. İstanbul ile Çanakkale Boğazı bu bölgededir ve hem Asya hem de Avrupada toprakları vardır. Ege kıyıları açığında bulunan Bozcaada ve Gökçeada (İmroz) da Marmara Bölgesi alanındadır. Bölgenin nüfusu 2000 Yılı Genel Nüfus Sayımı sonuçlarına göre 17 milyon 365 bin 027ye yükselmiştir. Bu nüfusun 13 milyon 730 bin 962si şehirlerde, 3 milyon 634 bin 065i köylerde yaşamaktadır. Binde 26.69 ile Türkiyedeki en yüksek nüfus artış hızına sahip olan bölge, sürekli göç almaktadır.

İstanbul - Bursa - İzmit ekseni ile Türkiyenin sanayi merkezi konumundaki Marmara Bölgesinde sanayi ve ticaretin yanı sıra turizm de önemli bir geçim kaynağıdır.

Bölgede üretilen sanayi malları arasında; işlenmiş gıda, dokuma, hazır giyim, çimento, kâğıt, petrokimya ürünleri, otomobil ve yedek parça, metal ve elektrikli eşya ile vagon ve gemi başta gelir.

Avrupa ile Asyayı birbirine bağlayan en kısa karayollarının ve Karadeniz ülkelerini Akdenize bağlayan deniz yolunun buradan geçmesi bölgeye ayrı bir üstünlük kazandırmış; bölgenin her alanda gelişmesine, kalabalıklaşmasına ve zenginleşmesine yol açmıştır. Yüzyıllarca birçok büyük uygarlığa ev sahipliği yapan bölge, tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle dünyanın en önemli kültür, sanat ve turizm merkezlerinden biri olmuştur.

Bir Dünya Kenti: İstanbul 8000 yıllık geçmişin birikimi olan tarihi mekanları, müzeleri, sarayları, surları, yalıları, doğal güzellikleri ve inanç merkezleriyle İstanbul; her zevkin ve her isteğin tatmin edilebileceği; seçkin bir hoşgörü, bir sentez odağıdır.


Boğaz Köprüsünün Dolmabahçe Sarayı kapısından görünüşü - İSTANBUL

İstanbul, gerek nüfus ve kapladığı alan, gerekse ekonomi, ticaret, sermaye ve kültür açısından Türkiyenin en büyük kentidir. Ayrıca devlete ödenen gelir vergisinin yarı ya yakını bu kent ve çevresinden sağlanmaktadır. En büyük ithalat limanına sahip olan İstanbul, ülke deniz yollarının başlangıcı özelliği taşıyan ve dünyanın öteki ülkeleriyle havayolu bağlantısını sağlayan en büyük merkezdir. İstanbulun Asya ve Avrupa yakaları iki büyük köprü ile birbirine bağlanmaktadır.

İmparatorluklar Başkenti olan İstanbul, M.Ö. 658 yıllarında Megaralılar tarafından kurulmuş ve kumandanları Byzasın adı nedeniyle Byzantium adını almıştır.

Marmara Denizi ile Altın Boynuz denilen Haliç arasında uzanan kara sularının iç kesimindeki tarihi yarımada, başkentliğini yaptığı Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorlukları’nın izlerini taşıyan sanat eserleri ile dolu bir açık hava müzesi gibidir. Osmanlı sultanlarının 400 yıl süresince siyasi merkezi olan ve bugün müze olarak kullanılan Topkapı Sarayı; dünyaca ünlü eserleri ve kutsal emanetleriyle farklı kültürlere mensup tüm insanların ilgisini çekmektedir.


Topkapı Sarayı - İSTANBUL


Sultan Ahmet Camii - İSTANBUL

İstanbulun bir diğer görkemli sarayı ise Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan, 56 sütunla çevrili ve 4.5 ton ağırlığındaki avize ile aydınlatılan Dolmabahçe Sarayıdır. Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu olan M. Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938 tarihinde bu sarayda vefat etmiştir.

Yaklaşık 500 camisiyle bir camiler kenti olan İstanbulun en ünlü camisi altı minaresi olan Sultan Ahmet Camisidir. Cami ile birlikte çeşmeyi de içine alan Sultan Ahmet Meydanı ise tüm turistlerin uğradığı bir yerdir.turkeyarena.com
Ünlü Türk mimar Sinanın yaptığı Süleymaniye Camisi diğer önemli bir camidir.

İmparator Konstantin tarafından 4. yüzyılda bazilika olarak inşa ettirilen Ayasofya Müzesi ise Bizans devrinin kentteki en görkemli eseridir. Yüksekliği 55, genişliği 31 m. olan kubbesi ile Roma St. Peter, Londra St. Paul ve MilanDuomo katedrallerinden sonra, büyüklük bakımından dördüncü sırada yer alır ve bunların en eski olanıdır. Kariye Müzesi ile 6. yüzyılda Bizanslılar tarafından kentin su ihtiyacını karşılamak amacıyla yaptırılan ve içinde 336 sütun bulunan Yerebatan Sarayı da kentteki diğer görkemli tarihi eserler arasındadır.

İstanbulda bunların dışında daha çok sayıda müze ve anıt bulunmaktadır. İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Atatürk Müzesi, Sadberk Hanım Müzesi, Mozaik Müzesi, Sanayi Müzesi, Deniz Müzesi ve Yahudi Müzesi; Kız Kulesi, Galata Kulesi; Rumeli ve Anadolu Hisarı ile İstanbul surları bunlar arasında sayılabilir.

15. yüzyılda yapılmış olan Kapalıçarşı, turistlerin İstanbuldaki başlıca uğrak yerlerinden biridir ve buradaki 4.000e yakın dükkânda; mücevherler, antikalar, halılar, gümüş ve bakır hatıra eşyalar, deri ve süet giysiler, tahta ve sedef oymalar satılmaktadır.

Ayrıca 17. yüzyılda Hatice Sultan tarafından yaptırılan Mısır Çarşısında, her türlü baharatı bulmak mümkündür.

İstanbul aynı zamanda modern bir alışveriş merkezidir. Carousel, Ataköy Galleria, Akmerkez, Capitol, Carrefour-SA, Profilo, Kule ve Kule Çarşı gibi kapalı alışveriş merkezlerinin yanı sıra İstiklal, Rumeli ve Bağdat caddeleri kentin en seçkin alışveriş yerleridir.


Rumeli Hisarı - İSTANBUL


İstanbul Boğazında yelken yarışı

Çeşitli sinema ve müzik festivalleri; tiyatro, opera, bale ve konser etkinlikleri; uluslararası sempozyum, konferans ve yarışmalar ile İstanbul, dünyanın sayılı kültür merkezlerinden biridir. Her yıl Haziran-Temmuz aylarında düzenlenen Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali dünyanın dört bir yanından gelen ünlü sanatçıları ağırlamaktadır.

İstanbul, önemli uluslararası spor etkinliklerine de sık sık ev sahipliği yapmaktadır. Boğaz ve Adalar, yelken sporları için ideal yerlerdendir. Yat turizminin de geliştiği kent, uluslararası bir yatçılık merkezidir. Ataköy, Kalamış ve Fenerbahçe marinaları yatçılara geceleme dahil daha birçok olanak sunmaktadır.

Kilyos ve Şile, İstanbul çevresinde plajları ile tanınan tatil beldeleridir. Polonezköy ise 19. yüzyılda Polonyalı göçmenlerin gelip yerleştiği, çevresi ormanlarla kaplı ideal bir dinlenme yeridir. Milli Park olan Belgrad Ormanları İstanbulun akciğeri olarak bilinir. Bu ormanlardaki Atatürk Arboretumu ve Osmanlı döneminden kalma su kemerleri görülmeye değerdir. Silivri ve Kemerde geniş golf sahaları bulunmaktadır.

Kocaeli-Sakarya ve Anibalin Mezarı
Bir endüstri kenti olan Kocaeli, karayolu ile İstanbula bağlıdır. Çevresi meyve ve sebze bahçeleri ile kaplıdır. Roma döneminde Nicomedia olarak bilinen kent merkezi ve çevresinde, Osmanlı döneminden kalma çok sayıda tarihi eser bulunur. Kent yakınlarındaki Hereke, halı dokumacılığı ile ünlüdür.

Marmara Denizinin kuzey kıyılarındaki Gebzenin ise zengin bir tarihi vardır ve ünlü Kartacalı kumandan Anibalin mezarı buradadır. Geniş ovalarında bereketli tarım alanlarının yer aldığı Sakarya ili de bir endüstri merkezidir. Eski devirlerde bu böl-genin insanları güzellikleri ile tanınırdı. Nitekim Roma İmparatoru Harianusun dillere destan güzelliğiyle ünlü eşi Sabina, bu yörede yetişmiş ve daha sonra Romaya gelin gitmiştir.

Ayçiçeği Tarlaları ve Üzüm Bağları Cenneti
Türkiyenin Avrupa bölümü-nü oluşturan Trakyanın bereketli toprakları, genellikle ayçiçeği tarlaları ve üzüm bağları ile kaplıdır. Avrupadan gelip Türkiyenin batı kapısı olan Edirne kentine giren bir yabancı, önce Türk mimarisinin şaheseri olan Selimiye Camii ile karşılaşır. Geleneksel ünlü Kırkpınar güreşleri her yaz başında Sarayiçi denilen ağaçlık alanda yapılmaktadır.


Trakya bölgesinde yetişen ayçiçekleri

Geniş kumsallara ve Osmanlı mimarisinin güzel örneklerine sahip olan Tekirdağ ili, Trakyanın batısında yer alır. Üzüm bağları ve şarap festivalleri ile ünlüdür. Doğa ve tarih açısından zengin olan Kırklareli, Türkiyenin Avrupa topraklarındaki en geniş ilidir. Karadeniz kıyılarındaki İğneada ve Kıyıköy, ince kumlu plajları ile tanınır.

Güney Marmara. Marmara Denizinin güneyinde Çanakkale, Balıkesir ve Bilecik illeri yer almaktadır. 15. yüzyıldan kalma Çimenlik ve Kilitbahir kaleleri boğaza ayrı bir güzellik katar. Birinci Dünya Savaşında Çanakkale cephesinde şehit düşen 500.000 askerin anısına Milli Parkın güney ucunda 42 m. yüksekliğinde Çanakkale Şehitleri Anıtı yaptırılmıştır. Çevrede İngiliz ve Fransızlara ait anıtlar da bulunur. Anzak askerlerinin çıkarma yaptığı Arıburnu sahillerindeki Anzak koyunda, üzerinde Atatürkün Çanakkale savaşları ile ilgili hitabesinin de yazılı olduğu Anzak Anıtı, hümanizmin ölümsüz belgelerinden biridir.


Anzak Anıtı - ÇANAKKALE


Assos Athena Mabedi - ÇANAKKALE

Çanakkalenin kuzeybatısında, kuzeyden güneye doğru tarihi kentler uzanır. Anadolulu Homerin İlyada Destanı nda adları geçen Kral Priamos, Hektor, Paris ve Güzel Helenanın yaşadığı; tahta atıyla ünlü tarihi Truva kenti, Çanakkalenin 30 km. güneybatısındadır. Truvanın daha güneyinde sırasıyla Neandria, Aleksandria, Troas, Chryse ve Assos yer alır. Behramkale, yani tarihi ismiyle Assos, entellektüellerin tatil merkezi olarak da bilinir. Denizden 248 m. yükseklikteki Assos akropolünde yer alan Athena Mabedi, M.Ö. 6. yüzyılda yapılmıştır.turkeyarena.com

Marmara Bölgesinin önemli illerinden olan Balıkesir, kuzeyde Marmara ve batıda Ege denizleriyle çevrelenmiştir. Balıkesirin Marmara sahillerindeki en büyük yerleşim merkezi olan Bandırma, Marmaranın İstanbuldan sonraki en büyük limanıdır. Bandırmanın kuzeybatısındaki Erdek, plajlarıyla ve tarihi eserleriyle ünlüdür. Bandırmanın güneyindeki Manyas Gölünde ise, her yıl 239 türden üç milyona yakın kuşun geldiği Kuş Cenneti Milli Parkı bulunmaktadır.

Balıkesir ilinin Ege kıyıları, Edremit Körfezi çevresinde sıralanır. Doğal ve tarihi zenginliklerle dolu olan Edremit Körfezi sahillerinin tümü zeytin ağaçlarıyla kaplıdır. Mitolojiye göre; dünyanın ilk güzellik yarışması, milli parkın bulunduğu Edremitin kuzeyindeki Kaz Dağında yapılmıştır. Truva Kralının oğlu Paris, bu dağlarda yaşamıştır.

Akçay, Altınoluk, Ören ve Ayvalık, Edremit çevresinde yer alan; doğal güzellikleri ve geniş kumsallarıyla gözde tatil beldeleridir. Çamlık ve Alibey Adası (Cunda) doğal güzellikleri yanında, damak tadını sevenler için leziz ve değişik deniz ürünlerinden yapılmış zengin mönülere sahip restoranları ile tanınır.

Sakarya nehri tarafından sulanan topraklarda kurulu Bilecik ili, Osmanlı tarihi açısından önemli bir merkezdir. Osmanlı İmparatorluğu 1299 yılında burada kurulmuştur. Kentin 30 km. doğusundaki seramikleriyle ünlü Söğüt, eski Türk boylarından Kayıların yerleşim yeridir.

Yeşillikler İçindeki Tanrısal Kent Fransız şair Henri de Regnier, Uludağın yamaçlarında yeşillikler içindeki Türkiyenin beşinci büyük kenti Bursayı tanrısal bir kent olarak nitelemiştir.


Saat Kulesi - BURSA


Uludağ - BURSA

UNESCO tarafından Avrupanın çevresini en özgün şekilde koruyan kenti seçilen Bursada; doğa, tarih, yeşil ve mimari, güzel bir harmoni ortamında bütünleşmiştir. İpeği, havluları ve kaplıcaları ile ünlü olan Bursa, aynı zamanda büyük bir sanayi kentidir. Özellikle otomotiv ve tekstil sanayi gelişmiştir. Osmanlı döneminden kalma eserlerin yoğunlaştığı kentin güneyinde, modern tesislere sahip, kış sporları için ideal bir merkez olan Uludağ Milli Parkı bulunur.

Bursanın kuzeydoğusundaki İznik Gölü ise bir doğal güzellikler beldesidir. Roma ve Bizans dönemlerinde önemli bir yerleşim merkezi olan İznik, Osmanlılar döneminde de bu özelliğini korumuştur. Dünya çini sanatının en güzel örnekleri, Osmanlı çini ustaları tarafından burada yapılmıştır. Çekirge ise Bursanın termal merkezidir.

RüzGaR isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Sponsored Links
Alt 21-11-2010, 11:05 PM   #2 (permalink)
Aktif Üye
 
Üyelik tarihi: Oct 2010
Mesajlar: 124
Standart

kaç gündür bu konuyla ilgili doğru dürüst hazırlanmış bilgi arıyordum sayenizde buldum çok teşekkürler
Berra isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla
LinkBacks (?)
LinkBack to this Thread: http://www.turkeyarena.net/cografya/32618-marmara-bolgesi-tarihi-ve-turistik-yerleri.html
Konuyu Başlatan For Type Tarih
Yandex This thread Refback 26-03-2014 05:20 PM
marmara bölgesisının tarıhı ve turuistik zenginlikleri — Yandex: 592 sonuç bulundu This thread Refback 01-03-2013 08:10 PM
marmara türkiye tarihi yerlerin isimleri — Yandex: 3 milyon sonuç bulundu This thread Refback 19-02-2013 05:39 PM
marmara bölgesi turistik yerlerin isimleri — Yandex: 1 milyon sonuç bulundu This thread Refback 26-12-2012 09:23 PM

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar son Mesaj
Ege Bölgesi Tarihi ve Turistik Yerleri RüzGaR Coğrafya 4 30-11-2011 01:46 PM
Akdeniz Bölgesi, Tarihi ve Turistik Yerleri RüzGaR Coğrafya 1 14-04-2011 04:34 PM
Güneydoğu Anadolu Bölgesi Tarihi ve Turistik Yerleri RüzGaR Coğrafya 1 09-02-2011 03:17 PM
Karadeniz Bölgesi Tarihi ve Turistik Yerleri RüzGaR Coğrafya 1 05-01-2011 04:30 PM
İç Anadolu Bölgesi Tarihi ve Turistik Yerleri RüzGaR Coğrafya 1 28-11-2010 04:41 PM


Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 03:02 PM .


Powered by: vBulletin Version 3.8.8 (Türkçe)
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.1
Türkçeye: ot-gu tarafından çevrilmiştir.
Copyright © 2007-2013 , TurkeyArena , All Rights Reserved

Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre yazan kullanıcılara aittir, yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız iletişim linki vasıtası ile bildirebilirsiniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.

Enable Top Statistics